Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ČKA čeká převratný rok

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Konec státní České konsolidační agentury (ČKA) se blíží. Ze zákona má zaniknout k 31. prosinci 2007, takže nyní nastupuje předposlední rok své existence. A v něm plánuje vedení řadu razantních změn - například zrušit dceřiné firmy ČKA a propouštět přebytečné pracovníky.

Zároveň hodlá vyřešit především své vztahy s největšími tuzemskými bankami: Československou obchodní bankou (ČSOB), Českou spořitelnou a Komerční bankou (KB). Spořitelnu a KB totiž stát očistil před privatizací od špatných úvěrů, které skončily v konsolidační agentuře. Zároveň poskytl při jejich prodeji do rukou zahraničních majitelů státní záruky, které kryly špatné půjčky.

V letošním roce by se přitom podle mluvčího ČKA Jiřího Pekárka měl majetek spořitelny a KB dořešit. Problémové půjčky ze spořitelny se týkají leasingových smluv firmy Leasing ČS. „Letos se Leasing ČS bude snažit uplatnit maximum pohledávek, v současné době však nelze říci, o jakou část pohledávek půjde,“ uvedla Helena Matuszná z České spořitelny.

Kromě pochybného majetku KB a spořitelny hodlá konsolidační agentura letos udělat tečku i za problémovými úvěry ve výši šestnáct miliard korun, které zatěžují vztahy s ČSOB. Tyto úvěry zdědila ČSOB po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance (IPB). Převedla je na konsolidační agenturu a dostala zaplaceno v rámci státních záruk. „Řešení je na dosah,“ uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek. V současné době jednají o těchto úvěrech, které nelze snadno prodat kvůli právním vadám, špičky ČKA a ČSOB. Kromě toho se jednání účastní rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka.

ČKA má totiž možnost tyto dluhy ČSOB vrátit. Ukazuje to případ pohledávky společnosti J. Ring. Konsolidační agentura vyhrála spor s ČSOB a ta ji musela vrátit 1,7 miliardy korun. Kvůli státním zárukám má ovšem ČSOB možnost požadovat tyto peníze po ministerstvu financí. Resort financí si ale myslí, že ČSOB při správě majetku chybovala a odmítá necelé dvě miliardy korun bance zaplatit.

Případy, kde banka udělala při správě půjčky chybu, jdou podle Tománka do milionů až desítek milionů korun. „Jsou to jednotlivosti,“ tvrdí Tománek. Podle něj se většina všech problémových úvěrů týká buď tzv. Nemethových pohledávek nebo případů, kdy dlužníci napadají úvěrovou smlouvu. Nemethova pohledávka vznikla poté, co právník Věslav Nemeth uplatnil vůči ČSOB pokutu za to, že IPB zneužila jeho schématu k vyřešení svých problémů s nekvalitním majetkem. Vytvořenou pohledávku využívají dlužníci bývalé IPB, kteří se tak snažili zbavit svých úvěrů.

Kromě „bankovního dědictví“ začne ČKA připravovat ukončení své činnosti. Spolu se snižováním objemu špatných úvěrů, sníži počet zaměstnanců agentury. Zároveň dojde k likvidaci dceřiných společností ČKA: Konpa a České finanční.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!