Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB by nově mohla vyhlásit moratorium a požadovat změnu auditora, schválila vláda

Ekonomika

  18:32
Praha - Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Vláda v pondělí rovněž schválila novelu, která umožní ČNB požadovat po bankách změnu auditora, pokud svým jednáním poruší určité povinnosti dané zákonem o auditorech.

Česká národní banka foto: Lidové noviny

Obě novely musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. 

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Český zlatý poklad se rok od roku tenčí. ČNB ho rozprodává, jinde naopak nakupují

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko by mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Mezi další opatření patří například vymezení osob podléhajících řešení krize nebo stanovení pravidel týkajících se minimálního požadavku na kapitál.

Nová regulatorní pravidla

Z návrhu novely zákona o bankách, kterou v pondělí schválila vláda rovněž vyplývá, že ČNB bude moci požadovat po bankách změnu auditora, pokud svým jednáním poruší určité povinnosti dané zákonem o auditorech. Důvodem předložení normy je reakce na nové právní předpisy EU. 

„Cílem regulatorních pravidel a tedy i předkládaných úprav zákonů je dále posílit odolnost regulovaných subjektů vůči případným ekonomickým otřesům a přispět k upevnění finančního systému,“ uvádí materiál.

Pokud přijde druhá vlna viru, ekonomika může poklesnout až o 13,5 %, uvádí ČNB

Norma dále mění pravidla pro výpočet kapitálového požadavku u tzv. Pilíře 2 nebo upravuje výpočet kapitálových rezerv. Mezi další změny patří i povinnost banky evidovat údaje o úvěrech poskytnutých členům statutárního orgánu, správní rady a dozorčí rady banky a jejich spřízněným osobám.

Zákona dále navrhuje pro velké skupiny se sídlem mateřské společnosti mimo EU, jejichž součástí jsou alespoň dvě dceřiné instituce usazené v EU, aby ustavily tzv. zprostředkující ovládající osobu. Cílem je usnadnit dohled nad těmito institucemi a zvýšit způsobilost firem při řešení krize.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat