Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vývozci hlásí, že jim nový kurz koruny ubližuje. Podle ČNB prý pomáhá

Ekonomika

  11:37
PRAHA - Odběratelé je viní z nedovolené podpory, zdražují jim pohonné hmoty. Významní tuzemští vývozci oslovení LN si většinou stěžují, že jim oslabení koruny paradoxně škodí. Přitom jim má týden stará cílená akce České národní banky pomoci: slabší koruna totiž teoreticky zvyšuje příjmy exportérů.
České mince a bankovky (ilustrační foto)

České mince a bankovky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za euro získané v cizině mají teď doma dostat 27 Kč místo dosavadních 26 Kč.

„Firmy z oslabení kurzu koruny ale žádný užitek nemají, naopak prodělají. Zvláště v dopravě. Nejenže se zdraží pohonné hmoty, ale západní partneři už avizovali, že nám sníží sazby, protože oslabení koruny považují za nedovolenou podporu,“ namítá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy a také šéf prostějovské dopravní firmy FTL, která za dopravu pro zahraniční partnery jen loni utržila 92 milionů korun.

Čtěte k tématu

Guvernér ČNB Miroslav Singer oznámil, že národní banka chce aspoň rok a půl držet kurz kolem hranice 27 Kč za euro. Řada podnikatelů ale nevěří, že se to podaří. „Před rokem guvernér ČNB uvedl, že banka nemůže s kurzem nic moc dělat, protože má malé rezervy. A teď banka oznámí nejen cílový kurz, ale i termín,“ diví se Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit–Bravo. Jeho firma letos očekává nárůst tržeb o více než 15 procent na miliardu korun. Celkem 60 procent produkce automobilových dílů a kuchyňských přístrojů firma vyváží.

ČNB nás podrazila

„Vliv ČNB je objemově i časově omezen, nejpozději do roka koruna opět posílí a celkový efekt bude sporný. Zahraniční partneři při jednáních o dalších zakázkách budou chtít participovat na rozdílu cen, jednání budou obtížná. V tomto smyslu nás jako exportéry ČNB podrazila,“ prohlásil dokonce Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, majitel a generální ředitel skupiny Brano – výrobce zámků a autodílů.

Anketa

Souhlasíte s umělým oslabením české koruny?

Ano, pomůže to českému průmyslu a exportu. 217
Ne, zvýší to ceny zboží dováženého do Česka. 1159
Nevím, neumím to posoudit. 42

 

Šéf Asociace exportérů Jiří Grund má ale nářky firem za výmluvy – exportéři by měli se zahraničními partnery jednat sebevědomě a tvrdě, nepodléhat jejich tlaku. „ČNB má dost síly, aby stanovený kurz udržela. Je vhodnější podporovat český export, který tuto zemi živí, než dovoz čínských výrobků všelijaké kvality,“ míní Grund.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat