Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČNB vydává minci rabiho Löwa, připomíná nejkrvavější pogromy

Ekonomika

  15:15
PRAHA - Česká národní banka vydá ve středu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 400. výročí úmrtí významného židovského učence rabiho Jehudy Löwa ben Becalel. Na líci dvousetkoruny je kompozice čtyř šesticípých Davidových hvězd různých velikostí, na nichž jsou vypsány letopočty připomínající pogromy vůči židovskému obyvatelstvu v českých zemích.

ČNB vydala pamětní minci k výročí úmrtí rabiho Löwa foto: ČNB

Na rubové straně dvousetkoruny je obrys postavy Golema. Mezi obrysem postavy Golema a obvodem dvousetkoruny jsou hebrejské texty pocházející z knihy Talmud, které jsou jako umělecký záměr autora otočené.

Obrácení textu zde vyjadřuje pohled nazpět dějinami a historií židovské komunity v českých zemích. Uprostřed postavy Golema je nápis "RABI JEHUDA LÖW BEN BECALEL" a letopočty "1609 - 2009".

Autorem dvousetkoruny je Josef Šafařík. Mince je ražena ze slitiny stříbra a mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

V následujících letech by se podle emisního plánu ČNB měly na nových zlatých a stříbrných pamětních mincích objevit další významné osobnosti, stavby a události české historie.

K vybraným patří podnikatel Tomáš Baťa mladší, fotbalista Josef Bican, reformátor Jan Hus nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Mince také připomenou založení Českých Budějovic, Sokola a Junáka nebo pražský Obecní dům.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat