Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opravit, nebo zbořit? O osudu Libeňského mostu se rozhodne v únoru či v březnu

Ekonomika

  11:11aktualizováno  13:53
PRAHA - Pražské zastupitelstvo v únoru či březnu rozhodne, zda město opraví, nebo zbourá Libeňský most. Jednat se bude o tom, zda zrušit usnesení zastupitelů z roku 2016, podle nějž má Praha jít cestou rekonstrukce. Příští týden magistrát očekává rozhodnutí ministerstva kultury, zda prohlásí most památkou.

Libeňský most v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Náklady novostavby i opravy jsou obdobné. Posudek Kloknerova ústavu ČVUT ukázal, že most je v havarijním stavu. Magistrát jej proto 19. ledna uzavřel pro auta a MHD.

„Příští týden očekáváme rozhodnutí ministerstva kultury. Následně budeme vědět, jak máme velký manévrovací prostor. Podle toho se rychle připraví vyhodnocení pro radu města a zastupitelstvo,“ řekl Dolínek.

V podkladech bude řešeno kromě stavu mostu nebo ceny také to, kolik by v budoucnu stála údržba a průběžné opravy opraveného či nového mostu. Stejně tak bude město řešit, jak je případné rozhodnutí v souladu s už vydaným stavebním povolením a územním rozhodnutím. „Kdybychom měli alespoň dílčí materiály během února, tak bychom to předložili na zastupitelstvo v únoru. Zastupitelé v roce 2016 nějak rozhodli, ale v posudku (Kloknerova ústavu) jsou nové relevantní informace, které jim potřebujeme dát,“ řekl Dolínek.

Odborníci most zkoumali asi rok. „Závěr je možná trošku drastický. Nicméně obávám se, že musí být minimálně přistoupeno k poměrně rozsáhlé statické rekonstrukci. Jakékoliv dílčí zásahy povedou vždy k tomu, že most bude možno provozovat s omezeným provozem,“ řekl šéf ústavu Jiří Kolísko.

Odborníci prozkoumali základy, zmapovali estetické části jako zábradlí nebo zkoumali složení vozovky. „Také jsme testovali různé metody opravy. Na mostě se testovalo několik metod čištění estetických ploch, testovaly se různé sanační postupy, a vyrobili jsme dokonce i repliku zábradlí, abychom si ověřili, jak postupovat, kdyby se přistoupilo ke komplexní rekonstrukci,“ řekl Kolísko.

Soumostí Libeňského mostu je dlouhodobě ve špatném stavu. Od páteční půlnoci je...
S návrhem na demolici mostu souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD.

Podle odborníků by výstavba i rekonstrukce vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun. V původním plánu Technická správa komunikací předpokládala náklady asi 350 milionů korun. Tento plán ale počítal s využitím současných pilířů mostu. To odborníci kvůli jejich špatnému stavu vyloučili.

Uvedenou cenu považuje za podhodnocenou zastupitel a předseda magistrátního výboru pro dopravu Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). „Odhad mimo jiné nezahrnuje výstavbu provizorního mostu. Bude to minimálně dvojnásobek oproti rekonstrukci, čili přes miliardu korun,“ uvedl Stropnický.

Bez náhradní dopravy by lidé museli ujít kilometr

Na Libeňský most byla zavedena náhradní autobusová doprava, která z obou stran zajíždí nejdále, jak je možné. Lidé přesto musí urazit mezi nejbližšími zastávkami 450 metrů. Pokud by spoje na most nezajížděly vůbec, museli by lidé jít z Palmovky do Holešovic asi kilometr.

Libeňský most byl v předminulém týdnu přeřazen do kategorie mostů v havarijním stavu. Technická správa komunikací začala most podpírat, práceby měly trvat zhruba měsíc, pak by se na most MHD mohla vrátit.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat