Jistě, přežili bychom to. Lidé už to přežili. Taky státy, jako třeba Egypt při loňských protivládních protestech. A většina civilizace se obešla bez internetu do 90. let minulého století. Ale teď už jsme tak společensky, finančně i průmyslově propojení, že náhlý návrat do 80. let by podle odborníků svět zasáhl silou srovnatelnou s přírodní katastrofou.
K TÉMATU: |
Žádný e-mail, Twitter ani Facebook. Žádné nákupy přes internet. Žádné obchodování s cennými papíry. Žádná průmyslová přeprava přesně na čas. Žádné sledování postupu nemocí v reálném čase.
Zašlo to tak daleko, že nejen celý internet, ale i jednotlivé servery, jako je například vyhledávač Google, jsou považovány za klíčovou infrastrukturu, uvádějí experti. "Nikdo by neumřel, ale došlo by k velkým nepříjemnostem," řekl odborník na počítačovou bezpečnost Mikko Hypponen z firmy F-Secure ve finských Helsinkách.
Finanční dopad i psychická zátěž
Pokud by výpadek internetu trval více než den nebo dva, pak by finanční dopad byl ohromný včetně hromadného propouštění, uvedl Ken Mayland, bývalý bankovní ekonom a prezident společnosti ClearView Economics. Eugene Spafford z Purdueovy univerzity se obává, že by lidé vzali útokem banky a vypukla by všeobecná panika. A bolestné by to bylo i z hlediska psychiky.
"Myslím, že je snazší vzdát se heroinu," řekla Lisa Welterová z New Yorku, která se vloni na měsíc odstřihla od sociálních aspektů internetu - účty ovšem pořád platila online - a připadala si, "jako by žila v jeskyni". "Byl by to pocit ztráty: Co budu dělat se svým časem?" uvedla psycholožka Kimberly Youngová, která řídí Středisko pro internetové závislosti a odvykání.
Jednodenní protest
Ve středu část internetových serverů a především anglická verze online encyklopedie Wikipedia potemněla na protest proti zákonům projednávaným v americkém Kongresu, které chtějí zakročit proti pirátským kopiím filmů a televizních pořadů. Protesty byly jen jednodenní akcí, ale vyvolaly otázky o propojenosti našeho světa.
Je možné, že by hackeři, teroristi, nehody nebo dokonce skvrny na slunci mohou shodit internet a způsobit, že některé oblasti budou odpojené a nedostupné, dodal Spafford, který patří mezi přední odborníky na bezpečnost internetu. Spojené státy a další rozvinuté země mají mnohočetné a robustní systémy, díky nimž není pravděpodobné, že by byly zasaženy velké oblasti, ale menší země mohou být náchylné k celonárodnímu výpadku, řekl Hypponen.
PSALI JSME: |
Světu stačí se podívat jen o rok zpátky do Egypta, aby viděl, co náhlý výpadek internetu může způsobit. Vláda tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka se pokusila zastavit protesty v lednu 2011 odpojením od světové počítačové sítě. Výpadek zastavil podnikání, bankovní operace a - během vrcholících demonstrací - schopnost vůdců protestu organizovat se a navzájem komunikovat.
Během těch pěti dní, kdy internet nefungoval, museli protimubarakovští aktivisté spoléhat na pomoc ze zahraničí při šíření zpráv a aktualizaci svých internetových stránek.
Odstávka poškodila schopnost aktivistů zorganizovat se nebo čelit vládní propagandě, která je zobrazovala jako agenty zahraničních mocností, řekl Ahmad Sálih. Ten vedl stránku na Facebooku, jíž je připisována zásluha za mobilizaci tisíců Egypťanů, aby vyšli do ulic. Na druhou stranu ale výpadek internetu znamenal nárůst počtu protestujících. Lidé, kteří nemohli sledovat nejnovější vývoj na internetu, jednoduše vyšli do ulic.
"Žádný internet znamenal, že víc lidí vyšlo ven a uvědomilo si, že tohle je skutečné. Protesty zesílily, stejně jako hněv vůči vládě jak na domácím, tak na mezinárodním poli," dodal Sálih. Jemu osobně prý nepřítomnost internetu umožnila "prožít si plně okamžik", protože ho nerozptylovala nutnost posílat na internet tweety a nejnovější informace na Facebook. To posílilo opravdové vztahy mezi lidmi, řekl.