Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co přinese mobilní síť 5G? Poprvé ji operátor vyzkouší v San Marinu

Ekonomika

  13:55
SAN MARINO - Nejmenší republika na světě San Marino se zřejmě stane první zemí na světě, která celonárodně přejde na síť páté generace 5G. Italský operátor Telecom Italia plánuje využít toto území o rozloze 61 kilometrů čtverečních s více než 30 tisíci obyvateli pro testování nové technologie, píše list Financial Times.

Ilustrační foto: Chytrý telefon. foto: Shutterstock

Telecom Italia Mobile již podepsal s vládou země memorandum o porozumění týkající se modernizace stávající sítě 4G na pokročilejší testovací síť 5G v příštím roce. Telecom Italia testuje 5G také v Miláně a Turíně, ale v San Marinu má větší svobodu při experimentu, protože zde platí menší omezení pro používání radiových vln než v Itálii.

Technologický ředitel Telecom Italia Mobile Giovanni Ferigo uvedl, že experiment v San Marinu bude důležitý pro budoucnost technologie v Itálii a bude rovněž významný při práci na standardech nové sítě v Evropě. Upozornil, že Evropa byla centrem rozvoje technologie 2G, ale v případě sítě 3G ji předběhli operátoři z Dálného východu a u sítě 4G operátoři z USA.

Mobilní operátoři po výměně kmitočtů: Zrychlíme internet, tvrdí

Evropská komise loni zveřejnila akční plán 5G, ve kterém odhadla, že odvětví jako zdravotnictví, doprava, automobilový průmysl a energetika, očekávají ekonomické výhody z této technologie do roku 2025 ve výši 113 miliard eur (téměř tři biliony korun).

Do testování sítí 5G se investuje po celém světě, mezi nejaktivnější patří Jižní Korea, Čína a USA. Náklady na výstavbu nové sítě se odhadují na 56 miliard eur a mohlo by díky tomu vzniknout 2,3 milionu pracovních míst.

Některé země se již zavázaly spustit první síť 5G v roce 2019. Širší telekomunikační průmysl se však stále ještě snaží přesně definovat, co je vlastně technologie 5G, a někteří argumentují, že není zcela jasné, jak ospravedlnit miliardové investice do nové sítě.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat