Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co se stane s Googlem pod novým vedením?

Ekonomika

  15:38
OTÁZKA DNE:Zakladatel Googlu Larry Page se znovu vrátil do čela společnosti. Chce vrátit společnosti počáteční entuziasmus a zjednodušit komunikaci mezi top manažery a běžnými zaměstnanci.

Zastoupení společnosti Google v čínském Pekingu foto: ČTK

Co tato změna udělá se společností? Změní se nějak její fungování a její pozice na trhu?

Patrick Zandl, šéfredaktor Lupa.cz

Zatím je obtížné změnu vyhodnotit. Právě potíže s vnitřní komunikací v Google jsou uváděny za jednu z hlavních příčin současného nejednoznačného směřování firmy, které se nepodařilo zatím přesvědčivě odpovědět na výzvy jako Facebooku. Google v minulosti nakoupil celou řadu firem, které pozastavil a jejichž klíčoví lidé odešli, aniž by navenek bylo vidět něco jiného, než ztráta. Tohle je jedna z věcí, které by Page mohl či spíše měl změnit. 

Miroslav Pavel, lektor firemního vzdělávání a systemický kouč

Miroslav PavelPrvní kroky Larryho Page, které míří k jednodušší a přímější vnitrofiremní komunikaci, dle mého názoru výrazně zvýší vnitřní motivaci zaměstnanců. Pokud se vedení firmy upřímně zajímá o názory svých zaměstnanců a zapojuje je do rozhodování, zvyšuje tím jejich spokojenost, odpovědnost, angažovanost a loajalitu. Vědomé firmy vědí, že nejlepší výkon podá ten, kdo je v práci spokojený, co nejvíce svobodný a kde převládá spolupracující atmosféra a přátelské vztahy.

Google je pro mne v tomto směru zářným příkladem, a věřím, že tyto změny a nový elán Larryho Page pozici Googlu na trhu ještě více upevní.

Petr Kadlec, konzultant a kouč

Petr KadlecJestliže se zakladatel znovu ujme řízení firmy, která vystoupala do špičky oboru, znamená to, že má nějaké obavy.

Nejsilnější stránkou Google je firemní kultura, jež ho činí tak inovativním a pružným. Jediným nevyčerpatelným zdrojem firem je myšlení lidí a firemní kultura je prostředkem, jak ho nejlépe využít pro firmu i pro zákazníky. Opatření, se kterými přichází Page, jsou jasně zaměřena tímto směrem. Povedou k posílení rychlého přenosu inovací z  myšlenkových center ve firmě a k nové mobilizaci potenciálu lidí napříč firmou. Plochá organizační struktura Google umožní, aby se osloveni cítili všichni.

Z pohledu zvenku můžeme očekávat osvěžení sil, inovativní vzepětí a znovuposílení obdivované kultury. Zakladatelé firmy mají jediní předpoklady, aby v tom byli dost rychlí - mají nejvyšší čas.

Ondřej Moravanský, analytik Cyrrus

Ondřej MoravanskýZakladatelé Googlu byli vždy spíše technologickým nebo invenčním mozkem firmy, dosavadní šéf Schmidt je spíše manažerem, který řídí fungující firmu. Návrat Larryho Page do vedení lze vnímat jako změnu v tom smyslu, že Google bude mít ve svém čele spíše myslitele než manažera, člověka, který by měl firmě vrátit kreativnějšího a komunikativnějšího ducha. Pro firmu by tato změna mohla být strategickým posílením, neboť Larry Page již prostě předvedl, že dokáže nabídnout pro spotřebitele atraktivní produkty. Svým způsobem je jeho role podobná roli Steva Jobse v Applu. Do jaké míry bude však jeho návrat úspěchem, o tom je v současné míře předčasné hovořit, neboť vývoj spěje stále kupředu a Google jednoduše může také případnými novými produkty šlápnout vedle. Stejně tak může zaznamenat s něčím novým velký úspěch.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat