Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Síť pizzerií Coloseum míří na burzu. Chce snížit zadlužení a investovat do nových provozů

Ekonomika

  13:47
Skupina Coloseum v červnu zamíří na burzu a jde si pro více než sto milionů korun nového kapitálu na snížení zadlužení a financování nových projektů, uvedla společnost. Chce emitovat až 38 procentní podíl akcií, které nabídne prostřednictvím PX Start Burzy cenných papírů Praha. Kromě nových restaurací otevře i franšízový kavárenský řetězec Caffé Pascucci.

Jan Mužátko, majitel restaurací Pizza Coloseum foto:  Petr Topič, MAFRA

Coloseum provozuje síť pizzerií po celé České republice, jedenáct z nich vlastní a čtyři provozuje formou franšízy. „Coloseum je na trhu už více než čtvrt století. Za tu dobu se vypracovalo do pozice největší ryze české restauratérské sítě v Česku. Téměř dva roky restrikcí pod vlivem pandemie měly na gastro segment nezanedbatelný dopad, na druhé straně oslabený trh nyní nabízí unikátní příležitosti pro toho, kdo disponuje zkušenostmi a kapitálem,“ říká Jan Mužátko, majitel skupiny Coloseum a věří, že úspěšné čtvrtstoletí odstartuje na pražské burze. Stane se tak historicky první veřejně obchodovatelnou společností z gastronomického sektoru na pražské burze.

„Máme ambiciózní plány, a i proto si jdeme pro peníze formou veřejné nabídky akcií. Chceme, aby i drobní investoři, pravidelní hosté našich provozoven, měli možnost podílet se na dalším rozvoji a stali se spolumajiteli své oblíbené restaurace či kavárny,“ řekl Mužátko.

V roce 2019 dosáhl obrat skupiny 352 milionů korun a Coloseum mělo téměř 400 zaměstnanců. V průběhu pandemie skončilo v Česku zhruba deset procent restauračních zařízení, těm přeživším poklesly tržby o desítky procent. Také skupině klesly tržby až o dvě třetiny, byla nucena uzavřít několik provozoven a počet zaměstnanců se snížil o více než dvě třetiny.

„Situace se začíná obracet, lidé se vrací do restaurací a čísla skupiny se dostávají na předcovidovou úroveň. Oslabený trh je nyní velkou příležitostí pro někoho, kdo má know-how a kapitál,“ doplňuje Jiří Staník, CEO společnosti Helgi Library, která pomáhá značce vstupu na burzu.

Franšízové kavárny

Novým projektem skupiny Coloseum je uvedení italského kavárenského řetězce do Česka. Skupina podepsala desetiletou exkluzivní smlouvu pro zastoupení Caffé Pascucci v České republice.

Restaurace Coloseum a Caffé Pascucci

Caffé Pascucci tak je prvním kavárenským řetězcem u nás nabízejícím spolupráci formou franšízy. První kavárna byla otevřena v dubnu v Dušní ulici v Praze. V následujících pěti letech plánuje skupina Coloseum otevření až padesát vlastních a franšízových kaváren a bister po celé České republice.

Skupina provozuje italský koncept vlastních a franšízových restaurací Pizza Coloseum a nově italské kavárny Caffé Pascucci, Pivovar Národní v Praze, spravuje také například Občanskou Plovárnu s kapacitou 2 500 osob či hokejové arény v Liberci, Pardubicích a v Kladně. Od roku 2020 je součástí Skupiny také velkoobchod Pragogastro.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat