Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Coworking v Česku táhne. Sdílené kanceláře se plní, jejich prostor by měl meziročně vzrůst až o polovinu

Ekonomika

  5:00
PRAHA/OLOMOUC - Obsazenost sdílených kanceláří v Praze ale i v dalších městech každým rokem roste. Zvětšující se popularita a zájem o komunitní pracovní prostředí dodává lidem v tomto byznysu jistotu, že poptávka ještě není zdaleka nasycená. I díky tomu by měly coworkingové plochy meziročně vzrůst o více než o polovinu.

Prostory coworkingového centra Sněmovní 7 v Praze. foto: Sněmovní 7

První coworkingový prostor v Česku se otevřel už v roce 2009. Během uplynulých deseti let se nabídka sdílených kanceláří značně rozrostla, na konci loňského roku zabíraly plochu 39 tisíc metrů čtverečních. Například v Praze za poslední rok narostla plocha takovýchto center o více než 65 procent.

Podle Expobanky by mělo přibýt v Česku dalších 22 tisíc metrů sdílených kanceláří. Pokud bude výstavba pokračovat podle plánů, celý sektor by se měl letos rozrůst až o 56 procent.

Impact Hub v Praze funguje už osmým rokem.

Společně se zvětšujícím se prostorem roste také obsazenost. „Zájem o coworking roste a ukazují to i čísla,“ potvrzuje trend Martina Kočařová, která se stará o marketing skupiny Impact Hub. Do té spadají dva coworkingové prostory v Praze, jeden v Brně a další v Ostravě. Některé z těchto sdílených kanceláří mají podle Kočařové momentálně naplněnou kapacitu.

„Na pražském Smíchově se nám v podstatě začíná vytvářet čekací listina na uvolněný pracovní prostor i kanceláře. Ve vile na Vinohradech je situace podobná, nicméně získat pracovní místo nebo dokonce kancelář není v současné chvíli nemožné,“ řekla pro Lidovky.cz Kočařová. Po otevření zahrady během teplejšího počasí se podle ní celková kapacita navýší zhruba o dalších deset procent.

Prostor sdílených kanceláří Vault 42 v Olomouci.
Výhodou coworkingových center je podle provozovatelů komunita lidí z různých...

Obdobná situace jako v Praze je také v Brně. Zdejší Impact Hub byl již krátce po otevření v roce 2015 zhruba z 90 procent obsazen. Kvůli zvyšující se poptávce ze strany brněnských podnikatelů a startupistů o tři roky později plochu kanceláří zdvojnásobili. I přesto mají momentálně všechny prostory vyprodané, zbývá pouze pár fixních stolů a několik míst v open space (práce v otevřeném prostoru – pozn. red.). V ostravských kancelářích je volných míst nejvíce, celková kapacita je vytížená zhruba z 80 procent.

Coworking táhne i mimo Prahu

Největší počet coworkingových center je celkem nepřekvapivě v Praze. I přesto se ale sdíleným kancelářím daří i mimo hlavní město. Příkladem je Olomouc, která má pověst kulturního a univerzitního města. V roce 2017 se zde v prostorách bývalé pekárny otevřela první coworkingová kancelář s názvem Vault 42. Ze začátku byla pracovní místa obsazená pouze z 15 procent. S rostoucím trendem, kdy si lidé na volné noze, ale také například malé startupy, navykly pracovat v živé komunitě, obsazenost ale začala růst.

O sdílené pracovní prostředí je zájem. Provozovatel coworkingů Hub Ventures míří na pražskou burzu

„Po prvním roce jsme se dostali na 35 procent a dnes jsme na 60 procentech obsazenosti,“ uvedl pro Lidovky.cz provozní manažer Vaultu 42 Ondřej Čejka. Sdílené kanceláře mohou podle něj mít úspěch i mimo hlavní město. „Coworkingová centra fungují i v menších městech, než je Olomouc. Jak říká Robert Vlach, největší odborník na freelancing v Česku, čeští freelanceři jsou hodně pragocentričtí, naprostá většina z nich je tam. Coworking ale využívají i zaměstnanci korporátů, kteří tak mohou pracovat namísto z domu z příjemného pracovního prostředí a navíc si práci od domova oddělí,“ dodal Čejka.

Stejně jako v Olomouci tak i v dalších městech coworkingová místa využívá pestrá škála lidí. Od programátorů, startupistů a grafiků až po novináře, marketéry či kreativce. Lidé si toto pracovní prostředí vybírají zejména kvůli komunitě ostatních lidí a také proto, aby nepracovali pouze z domova a měli k dispozici reprezentativní místo pro schůzky.

Coworkingové centrum Vault 42 v Olomouci.

„Sdílíme auta, kola, byty a budujeme komunitní zahrady. Jsme sebevědomější a odvážnější. Sdílená pracovní místa jsou logickým vyústěním tohoto trendu. Namísto budování vlastní kanceláře si dopřáváme volnost a pracovní prostor, který vedle ‚kancelářského komfortu‘ nabízí i možnost setkavání se s lidmy, které bychom jinak potkali jen těžko,“ shrnula ještě před patnácti lety nepředstavitelnou realitu Blanka Rosecká z coworkingu Sněmovní 7.