Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČR elektřinu už nedováží, Chvaletice sputily jeden blok

Ekonomika

  16:18
CHVALETICE/TEMELÍN/PRAHA - Česká republika elektřinu po pátečním výpadku elektráren Temelín a Chvaletice dál nedováží.

Elektrárna Chvaletice foto: Reprofoto

Uhelná Elektrárna Chvaletice v sobotu před polednem obnovila výrobu elektřiny v jednom ze čtyř odstavených bloků. Blok má výkon 205 megawattů. ČTK to řekli generální ředitel chvaletické elektrárny Luboš Pavlas a mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová. Kvůli úplnému odstavení Temelína a Chvaletic muselo Česko v pátek 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

Porucha v Temelíně: elektrárna stojí, Česko muselo energii dovážet ze zahraničí

Na prvním bloku temelínské elektrárny skončila v sobotu oprava, energii by měl začít vyrábět v noci z neděle na pondělí.

Dovoz elektřiny mohl ČEPS zastavit poté, co v pátek odpoledne kvůli nadcházejícímu víkendu v Česku klesla spotřeba elektřiny. „Situace je v tomto ohledu klidná a nevypadá to, že by mělo dojít k nějakým dalším problémům,“ popsala aktuální stav Peterová.

Vyčištění kotle je obtížné

Elektrárna Chvaletice původně předpokládala, že by blok, jehož kotel byl zanesený struskou, mohla spustit už v noci z pátku na sobotu. „Vyčištění je obtížnější, něž udávala původní prognóza,“ uvedl v sobotu ráno Pavlas. Druhý blok, odstavený kvůli netěsnosti, by měl najet v pondělí. Zbývající dva bloky elektrárny podstupují dlouho plánovanou opravu. Každý z bloků má výkon 205 megawattů, celkový výkon elektrárny je 820 megawattů.

Litvínovská uhelná získá Chvaletice v září, prodeji už nic nebrání

V Temelíně od 3. září stojí první blok kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. K přenosové soustavě by měl být připojen v noci z neděle na pondělí. Druhý výrobní blok Temelína odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše.

Tlaková zkouška a výměna břitu

Po následné opravě na prvním bloku se úspěšně uskutečnila v noci z pátku na sobotu tlaková zkouška nejaderné části elektrárny. „Nyní probíhá příprava na spuštění bloku,“ řekl ČTK mluvčí Temelína Marek Sviták. Z kontrol druhého bloku vyplynulo, že rotor turbogenerátoru je podle všech parametrů v pořádku. Oprava bude spočívat ve výměně břitu olejového těsnění ložiska turbogenerátoru. Odstávka je plánována na dva týdny.

Když Czech Coal získá Chvaletice, zmizí volné uhlí, varuje Křetínský

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené. Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenta.

Autor:

Mohlo by vás zajímat