Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mrzí mě to, sypal si popel na hlavu šéf Credit Suisse před akcionáři

Předseda představenstva Credit Suisse Axel Lehmann při projevu před akcionáři na valné hromadě v Curychu 4. dubna 2023 foto: AP

Valná hromada švýcarské banky zpravidla nebývá příliš vzrušující podívaná. Tentokrát je to ale jiné. V úterý se na ní totiž naposledy setkali akcionáři padlého finančního domu Credit Suisse s vedením.
  13:45

Akcionáři, na rozdíl od majitelů dluhopisů, nakonec při nouzovém převzetí ze strany švýcarského kolosu UBS dostanou alespoň něco. Přesto se valná hromada neobešla bez emocí. Za posledních patnáct let totiž akcionáři museli překousnout pád akcií z ceny přes osmdesát franků na osmdesát centů za kus.

„Opravdu mě to mrzí. Omlouvám se, že jsme nedokázali déle vzdorovat ztrátě důvěry,“ tlumil zklamání šéf Credit Suisse Axel Lehmann. Podle něj banka potřebovala jen více času. Sám podle projevu na valné hromadě „až do začátku toho osudného týdne“ věřil, že dokáže přežít.

„Až do konce jsme tvrdě bojovali, abychom našli řešení. Ale nakonec byly jen dvě možnosti: dohoda nebo bankrot. Převzetí se nakonec muselo uskutečnit,“ řekl Lehmann s tím, že pět členů představenstva se už znovu nebude ucházet o zvolení.

Valná hromada je sice poslední ve 167leté historii Credit Suisse, zároveň však i první, která se po čtyřleté covidové pauze odehrála za osobní účasti akcionářů. Těch se sešly zhruba dvě tisícovky v curyšské hokejové aréně, která má mimochodem ve zbytku měsíce hostit třeba bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu nebo rappera Post Malona.

Na programu byla například výplata dividendy ve výši pěti centů na akcii nebo právě Lehmannem zmíněné převolení představenstva.

Samotné převzetí ze strany UBS však na programu valné hromady není. I proto někteří analytici nečekali příliš velkou účast. Je podle nich pravděpodobnější, že se nespokojenci pokusí transakci zmařit právní cestou.

„Ti, kdo s převzetím nesouhlasí zřejmě nebudou plýtvat časem cestou na valnou hromadu a místo toho napadnou celou věc u soudu,“ řekl AP šéf poradenské firmy Opimas Octavio Marenzi.

Přesto se někteří menší akcionáři na setkání vypravili. „To, jak se to celé seběhlo, mě trochu rozzlobilo,“ svěřil se například šestapadesátiletý Markus Huber při čekání na vstup do hokejové arény. Huber, který sám podniká jako údržbář, viní vládu a bankéře, z toho, že všechno upekli potají a domnívá se, že celá věc měla být provedena mnohem transparentněji.

„Překvapilo mne, že jsme nebyli nijak varovaní,“ dodává Huber.

Někteří z akcionářů pak během dne vystoupili i na pódiu. Jeden z nich například držel v ruce vlašské ořechy a do sálu pronesl: „Sáček těchto ořechů má cenu jako jedna akcie!“ Další si pak svlékl košili a odhalil tričko s rudým nápisem „Zastavte odrbávání“.

Jeden z akcionářů si na valnou hromadu vzal tričko s rudým nápisem „Zastavte...

Akcionář Guido Röthlisberger pak prohlásil, že si na setkání rudou kravatu, protože „spousta z nás dnes vidí rudě“.

Atmosféru valné hromady ještě přiostřily desítky demonstrantů před hokejovým stadionem. Někteří si přinesli transparenty připomínající aféru Credit Suisse v Mozambiku, kde banka porušovala zákony proti praní špinavých peněz a musela zaplatit pokutu téměř 700 milionů dolarů.

K protestujícím se přidali i klimatičtí aktivisté, kterým zase vadí investice banky do projektů na těžbu a zpracování ropy a zemního plynu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!