Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA padají, za 1. pololetí vykázaly obří ztrátu téměř dvě miliardy Kč

Ekonomika

  18:39aktualizováno  21:02
České aerolinie se topí v obrovské ztrátě. Za 1. pololetí jsou ČSA v mínusu 1,83 miliardy korun. Uvedl to server iDnes.cz s odkazem na materiál, který firma zveřejní na středeční tiskové konferenci.

Letadlo ČSA foto: ČTK

Ztráta je podle serveru oproti plánu vedení firmy o více než půl miliardy vyšší. V pondělí bude dozorčí rada firmy projednávat plán na zlepšení situace, počítá od podzimu se zrušením všech dálkových spojů, prodejem tří letadel a propuštěním pětiny zaměstnanců, až 860 lidí, uvedla Česká televize (ČT).

Tržby v pololetí klesly podle serveru meziročně o 1,5 miliardy na 9,5 miliardy korun. Firma čeká za celý rok ztrátu zhruba dvě miliardy korun.

Firma nechce výsledky komentovat. "Ta čísla jsou katastrofická," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Aerolinky se do větší ztráty dostaly především kvůli desetinovému úbytku cestujících i celkovému poklesu cen letenek vyvolaným vysokou konkurencí.

Hospodaření ČSA má vylepšit hlavně plánovaný prodej dalších letadel i lepší provozní výsledky v druhé polovině roku. Podle výsledků hospodaření navíc firmu drží nad vodou půjčka od státního podniku v likvidaci Osinek, který aerolinkám slíbil úvěr až 2,5 miliardy korun. Miliardu už firma vyčerpala.

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník ČTK tento týden řekl, že dramatickému poklesu výnosů se musí přizpůsobit náklady. Mezi aeroliniemi se prý hovoří o nejhlubší krizi od druhé světové války. "Když vám poteče do bot a poletíte balonem, tak začnete odhazovat to, co nezbytně nepotřebujete. Když nepřizpůsobíte náklady výnosům, tak ta firma musí zbankrotovat," řekl Kočárník.

Klíčové bude pondělní jednání dozorčí rady, kde je na programu celý restrukturalizační plán ČSA. Především rozprodej majetku ale vadí pilotům ČSA, kteří si na vedení firmy ve středu stěžovali premiérovi Janu Fischerovi v otevřeném dopise. Piloti vyjádřili obavu, že jde o úmyslnou likvidaci firmy, a žádají premiéra o řešení situace. ČT navíc upozornila, že podle některých spekulací by mohl kvůli situaci firmy přijít o místo prezident společnosti Radomír Lašák.

V tíživé situaci jsou i další dopravci po celém světě. V Praze je na hranici krachu například druhý největší hráč na Ruzyni, slovenská SkyEurope, obří ztráty hlásí British Airways nebo Air France - KLM.

Francouzsko-nizozemská společnost odstoupila z privatizace ČSA, ve hře je už jen sdružení Travel Service/Unimex Group. Nabídku má podat do konce září.

Podle dřívějších odhadů analytiků prodej ČSA mohl přinést zhruba pět miliard korun. Odstoupení Air France-KLM je ale podle nich velkou komplikaci. "To už není moc soutěž," reagoval Procházka. Stát sice podle něj nemá důvod privatizaci zastavovat, měl by ale jasně a veřejně deklarovat cenu, pod kterou České aerolinie neprodá. Stát se prý nemusí zbavovat ČSA za každou cenu.

České aerolinie, v nichž vlastní téměř 92 procent akcií firmy stát, za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. V pololetí loňského roku hospodařily se ztrátou 178 milionů korun, což byl zhruba stejný výsledek jako ve stejném období o rok dříve.

Letos měly v 1. čtvrtletí ztrátu před zdaněním 1,318 miliardy Kč.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...