Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České aerolinie ruší lety na východ. Nově míří do Liverpoolu či Atén

Ekonomika

  13:26
PRAHA - České aerolinie loni dostaly tvrdý direkt od ruského trhu, na nějž v posledních letech tolik spoléhaly. V důsledku sankcí a propadu rublu spadl počet pasažérů na těchto linkách o pětinu, u Ukrajiny to bylo dokonce o 60 procent. Některé linky proto ČSA odkládají na neurčito. Cílí nyní hlavně na Západ.

Letoun ATR-72 společnosti ČSA. foto: Wikipedie.cz

Od jara do podzimu proto český dopravce nebude létat například do ruského Permu, gruzínského Tbilisi či arménského Jerevanu. A odkládá plány na linky do Kaliningradu a Kazaně. Jinak řečeno: ruská krize se nepříjemně podepsala na počtech cestujících ze zemí Společenství nezávislých států.

„Mělo to vliv i na tento region, proto jsme museli důrazně zareagovat. Rozhodli jsme, že některé linky v letním letovém řádu nedávají ekonomicky smysl,“ vysvětluje obchodní ředitel ČSA Ján Tóth.

PSALI JSME:

I proto se společnost rozhodla poslat svá letadla z východu opačným směrem. Zejména v západních zemích otevírá devatenáct nových destinací, většinou právě pro letní sezonu 2015. Některé linky – pokud se osvědčí – by mohly sloužit zákazníkům celoročně. To je případ norských měst Oslo a Stavanger.

U některých destinací jde o službu spíše turisty a obchodníky mířící do Česka, což je například anglický Liverpool, dánský Kristiansand nebo zmíněná norská města. Naopak ČSA chtějí lákat Čechy do Atén, Benátek či španělského Bilbaa.

Nový hub ve Stuttgartu

Firma také vytvoří Stuttgartu přepravní uzel, ze kterého budou létat do Ženevy a Marseille a do italské Boloně. Celkem budou ČSA v letním letovém řádu létat do 48 destinací ve 24 zemích.

Od 25 února dopravce snížil počet tarifních kategorií ze současných pěti na tři. Nově budou letenky kvůli zjednodušení ceníků pouze v kategorii standard, flexi a businness, oznámil dopravce. Změnou prošly i podmínky pro bezplatnou přepravu zavazadel.

Nově budou bezplatná zavazadla do 23 kilogramů bezplatná pouze pro členy věrnostního programu OK plus. Pro ostatní cestující budou bezplatná zavazadla do patnácti kilogramů.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...