Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSA šetří: Přesune lety ze západu na východ a prodá tři Boeingy

Ekonomika

  14:41
PRAHA - České aerolinie sníží kapacitu svých letů na letošní zimní sezonu o pět procent ve srovnání s loňskou zimou. Důvodem je krize a nutnost šetřit. Firma zároveň zavede nový systém tvorby cen přestupních letenek, který by měl společnosti vynést až půl miliardy korun ročně.

"Zůstává v platnosti strategie důrazu na východní trhy," řekl viceprezident ČSA pro marketing Petr Pištělák k letovému řádu. Ve srovnání s loňskem tak přibudou frekvence třeba do Moskvy, Taškentu, Almaty nebo Jekatěrinburgu. Naopak zmizí linky do Manchesteru a New Yorku a ubude počet spojů například do Osla, Rigy a Žiliny.

Firma chce ušetřit tím, že prodá část letadel a propustí lidi pro jejich obsluhu a údržbu. V procesu prodeje jsou nyní tři letadla Boeing 737, firma podle Pištěláka nyní čeká na nabídku ceny.

Při přestupech už cestující nezaplatí součet ceny letenek

Za revoluci označil Pištělák zavedení systému tvorby cen na přestupních linkách, takzvaný systém Origin & Destination. Nový systém má oddělit linky s přestupem a vytvořit vhodnou cenu pro konkrétního klienta tak, aby nebyla prostým součtem dvou linek. V některých případech se tak přestupní letenka prodraží, jinde zlevní.

"Je to zapeklitá situace, abychom nebyli pro jedny drazí, pro jiné zase příliš levní," uvedl Pištělák. Systém údajně využívá tržní data o pohybech cestujících, ČSA stál 50 milionů korun. Počet cestujících ČSA by se tím měl zvýšit o 300.000, výnosy prý stoupnou o půl miliardy. Podobný systém využívají v Evropě Air France - KLM, British Airways, Lufthansa a Austrian.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat