Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSOB klesl loni čistý zisk na jednu miliardu korun

Ekonomika

  18:14
PRAHA - Skupině Československé obchodní banky klesl loni čistý zisk na přibližně jednu miliardu korun. V roce 2007 ČSOB vykázala čistý zisk 10,837 miliardy korun. Důvodem poklesu je přecenění investičního portfolia na nulu, což souvisí s dopady finanční krize. Předběžné očekávané výsledky hospodaření oznámila ČSOB v tiskové zprávě.

pobočka ČSOB foto: ČTK

"Nadále platí, že světová finanční krize nebude mít dopad na stabilitu
ČSOB, ani na její klienty, pouze dojde ke snížení čistého zisku za rok 2008," uvedla dnes banka. Kapitálová přiměřenost banky loni přesáhla deset procent. Poměr úvěrů ke vkladům je přibližně 70 procent.

Skupina ČSOB má ve svém portfoliu strukturované cenné papíry (tak zvané CDO) v celkové nominální hodnotě zhruba 430 milionů eur (zhruba 12 miliard korun). "ČSOB se rozhodla pro maximální možnou opatrnost a přecenila všechna tato aktiva, jejichž hodnota byla předmětem spekulací, na nulu," uvedl mluvčí banky Ivo Měšťánek. Podle něj tak již toto portfolio nebude do budoucna negativně ovlivňovat hospodářské výsledky ČSOB. Banka rovněž
vytvořila opravné položky na expozici vůči islandským bankám ve výši 466 milionů korun.

Finanční krize se tak loni dotkla hospodaření ČSOB přeceněním CDO, vytvořením opravných položek na expozici vůči zkrachovalé americké investiční bance Lehman Brothers ve třetím čtvrtletí a vůči problémovým islandským bankám ve čtvrtém čtvrtletí.

Podrobné konsolidované neauditované finanční výkazy za rok 2008 podle mezinárodních účetních standardů ČSOB zveřejní 12. února.
ČSOB ovládá belgická KBC, které se dnes Vlámsko rozhodlo kvůli problémům poskytnout dvě miliardy eur (asi 55 miliard Kč). Podle zástupců ČSOB se tento krok ovšem tuzemské banky netýká a neovlivní ani její činnost. ČSOB je podle aktiv největší tuzemskou bankou.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat