Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Drtinová: ČT by neměla lpět na odkrytí jmen. Důležitý je obsah stížnosti

Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Aktivita generálního ředitela České televize Petra Dvořáka, který vybírá nezávislé odborníky, aby posoudili stížnost 24 zaměstnanců (k původním 23 jeden přibyl), Danielu Drtinovou zaskočila. "Chceme, aby generální ředitel Petr Dvořák přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Drtinová, spolu s odborářem Adamem Komersem jediná známá tvář "televizního odboje".

Lidovky.cz: Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal odmítl ve středu před Radou ČT dvanáct uvedených případů ovlivňování podoby zpráv. Jaké z toho máte pocity?
Na mě to působí tak, že nepopřel nic, co jsme napsali v podnětu. Neřekl, že jsme si to vymysleli. Přiznal, že to tak bylo, ale že to z konkrétních důvodů považuje za správné.

Lidovky.cz: ČT neodvysílala vrávorajícího prezidenta u korunovačních klenotů. Podle Šámala se záběry objevily ve třech hlavních zpravodajských relacích a opakování záběrů "nemocného člověka" by bylo v rozporu s kodexem ČT. Souhlasíte s jeho argumentací?
Celý spor je o tom, jak má či nemá veřejnoprávní televize pracovat s informacemi. Na tomto příkladu je to dobře patrné. ČT by neměla ulpět na oficiálním stanovisku, které jí poskytne Hrad. Nevíme, zda měl prezident skutečně virózu. Divák by si měl udělat názor sám. Televize by mu neměla upravovat realitu.

ČTĚTE VÍCE:


Lidovky.cz: Generální ředitel České televize Petr Dvořák vybral a oslovil mediální odborníky, kteří by měli stížnost prošetřit. Co si od toho slibujete?
To mě trochu zaskočilo. Podle zákona je nezávislým auditorem ten, na němž se shodnou obě strany. Pokud by ho vybrala a zaplatila jen jedna, tak si musíme klást otázku, zda bude opravdu nezávislý. Máme v úmyslu oslovit Radu ČT s tím, aby požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj. Je důležité, aby si zvolený auditor promluvil s lidmi, kteří podnět podepsali. Myslím, že není možné vyřešit celou záležitost od stolu.

Lidovky.cz: Během jednání Rady ČT také padl návrh, aby podepsaní zaměstnanci vystoupili z anonymity. Učiní tak?
Jsem proti tomu a zásadně to ostatním, kteří podepsali, nedoporučuji. Nevím, proč vedení tak strašně lpí na odkrytí jmen. Já to nepovažuji za podstatné. Je potřeba zabývat se věcným obsahem. Jiným případem by bylo, pokud by auditor, s jehož výběrem bychom souhlasili, potřeboval mluvit s některými z nás.

Lidovky.cz: Jak si myslíte, že spor dopadne?
Ať už to dopadne dobře pro jakoukoli stranu, jde o to vyřešit na dlouhou dobu charakter veřejné služby a to, jak by měla pracovat s informacemi. Za vším, co je v podnětu, si stojíme.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!