Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drtinová: ČT by neměla lpět na odkrytí jmen. Důležitý je obsah stížnosti

Ekonomika

  21:27
PRAHA - Aktivita generálního ředitela České televize Petra Dvořáka, který vybírá nezávislé odborníky, aby posoudili stížnost 24 zaměstnanců (k původním 23 jeden přibyl), Danielu Drtinovou zaskočila. "Chceme, aby generální ředitel Petr Dvořák přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Drtinová, spolu s odborářem Adamem Komersem jediná známá tvář "televizního odboje".

Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT foto: MAFRA - Michal Sváček

Lidovky.cz: Šéf zpravodajství Zdeněk Šámal odmítl ve středu před Radou ČT dvanáct uvedených případů ovlivňování podoby zpráv. Jaké z toho máte pocity?
Na mě to působí tak, že nepopřel nic, co jsme napsali v podnětu. Neřekl, že jsme si to vymysleli. Přiznal, že to tak bylo, ale že to z konkrétních důvodů považuje za správné.

Lidovky.cz: ČT neodvysílala vrávorajícího prezidenta u korunovačních klenotů. Podle Šámala se záběry objevily ve třech hlavních zpravodajských relacích a opakování záběrů "nemocného člověka" by bylo v rozporu s kodexem ČT. Souhlasíte s jeho argumentací?
Celý spor je o tom, jak má či nemá veřejnoprávní televize pracovat s informacemi. Na tomto příkladu je to dobře patrné. ČT by neměla ulpět na oficiálním stanovisku, které jí poskytne Hrad. Nevíme, zda měl prezident skutečně virózu. Divák by si měl udělat názor sám. Televize by mu neměla upravovat realitu.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Generální ředitel České televize Petr Dvořák vybral a oslovil mediální odborníky, kteří by měli stížnost prošetřit. Co si od toho slibujete?
To mě trochu zaskočilo. Podle zákona je nezávislým auditorem ten, na němž se shodnou obě strany. Pokud by ho vybrala a zaplatila jen jedna, tak si musíme klást otázku, zda bude opravdu nezávislý. Máme v úmyslu oslovit Radu ČT s tím, aby požádala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby přistupoval k výběru auditora s ohledem na náš postoj. Je důležité, aby si zvolený auditor promluvil s lidmi, kteří podnět podepsali. Myslím, že není možné vyřešit celou záležitost od stolu.

Lidovky.cz: Během jednání Rady ČT také padl návrh, aby podepsaní zaměstnanci vystoupili z anonymity. Učiní tak?
Jsem proti tomu a zásadně to ostatním, kteří podepsali, nedoporučuji. Nevím, proč vedení tak strašně lpí na odkrytí jmen. Já to nepovažuji za podstatné. Je potřeba zabývat se věcným obsahem. Jiným případem by bylo, pokud by auditor, s jehož výběrem bychom souhlasili, potřeboval mluvit s některými z nás.

Lidovky.cz: Jak si myslíte, že spor dopadne?
Ať už to dopadne dobře pro jakoukoli stranu, jde o to vyřešit na dlouhou dobu charakter veřejné služby a to, jak by měla pracovat s informacemi. Za vším, co je v podnětu, si stojíme.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...

Mohlo by vás zajímat