Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT chystá dokumenty o životě na okraji, natáčela v Chanově

Média

  6:59
MOST - Česká televize připravuje dokumentární cyklus, ve kterém si mladí lidé z Prahy zvyklí na vyšší životní standard vyzkoušejí život v sociálně vyloučené oblasti nebo obživu tvrdou prací. Série pěti dokumentů má pracovní název Slzy a mozoly.

"Natáčení prvního dílu skončilo na mosteckém sídlišti Chanov, účastníci projektu si vyzkoušejí také práci na jatkách nebo život horníků na Ostravsku," řekla producentka Kamila Zlatušková.

"Hledali jsme způsob, jak atraktivní formou upozornit a srovnat odlišné životní podmínky v různých oblastech České republiky," uvedla Zlatušková. Pět mladých Pražanů vybrala televize pro projekt v konkurzu. Vyzkoušejí si život v úplně odlišných podmínkách, než na které jsou zvyklí a které jim přinášejí psychicky i fyzicky náročné situace. Tvůrce zajímá, zda se po takovém zážitku promění jejich pohled na svět a životní priority. Cyklus by se měl v České televizi vysílat začátkem příštího roku.

Romské rodiny

Při natáčení prvního dílu jeho účastníci žili od pondělí do pátku v romských rodinách v Chanově, který je považován za jednu z nejproblematičtějších lokalit v Ústeckém kraji. S místními obyvateli si vyzkoušeli třeba úklid ulic, výkopové práce nebo se byli ptát na možnosti zaměstnání na mosteckém úřadu práce. "Poznali jsme, že ne všichni Romové jsou špatní. Mnozí z nich se snaží žít spořádaně," řekl jeden z protagonistů dokumentu, student Michal Staněk.

Pětice v rámci natáčení vyrazila také na prvomájovou demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti v Ústí nad Labem. "Chtěli jsme dát najevo, že s jejími postoji nesouhlasíme," uvedla Nicola Vojkuvková, která se zabývá modelingem. Výsledek experimentu podle účastníků není předem daný, záleží na nich samotných. "Klidně se mohlo stát, že dáme radikálům zapravdu, ale naše čerstvá zkušenost je prostě jiná," řekl Staněk.

ČTĚTE TAKÉ:

Na natáčení v Chanově se podílel i Tomáš Kratochvíl, režisér dokumentu Gadžo přibližujícího život v romském ghettu v ústeckých Předlicích. Filmař, který s producentkou Zlatuškovou spolupracoval i při svém dokumentárního debutu Shakespeare v ghettu, v Chanově vedl druhý z filmařských štábů.

Zlatušková od roku 2012 vede v ČT Brno tvůrčí multižánrovou skupinu, která mimo jiné koprodukovala doma i v zahraničí oceňované sociální drama Zázrak, dokumentární thriller Kauza Cervanová nebo absolventský film Bohdana Bláhovce o dívčí skupině 5Angels s názvem Show!

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat