Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČT má na letošek 7,2 miliardy. Úspory jsou malé, stěžují si radní

Média

  20:46
PRAHA - Rada České televize na svém zasedání schválila vyrovnaný rozpočet ČT na letošní rok s příjmy a výdaji 7,2 miliardy korun, což je o 100 milionů méně než loni. Několik členů rady se zdrželo hlasování, ozývají se hlasy, že úspory nejsou dostačující.

Generální ředitel televize Jiří Janeček předpokládá, že z reklamy letos získá 480 milionů korun, o 50 milionů méně než loni. O 18 milionů poklesne výběr inkasa televizních poplatků, měl by činit 5,772 miliardy korun.

Naopak s nárůstem výnosů ČT počítá u sponzoringu, který by měl v roce 2011 přinést skoro 86 milionů, meziročně o 25 milionů více. Na vysílání sponzorovaných pořadů veřejnoprávní stanice hodlá vydělat více než 272 milionů korun, na teleshoppingu asi 80 milionů korun.

Baumruk obhájil křeslo předsedy

Staronovým předsedou Rady České televize se stal opět Jiří Baumruk. Obhájil tak pozici, do které byl poprvé zvolen v lednu 2007. Byl jediným navrženým kandidátem a dostal 11 ze 14 možných hlasů. Rada zvolila také nové místopředsedy Jaroslava Dědiče, Jiřího Kratochvíla a Danu Eklovou, dříve Makrlíkovou. Mandát v radě Baumrukovi končí letos v červnu. Baumruk pracoval v redakci sportu ČT v letech 1985 až 2000, nejprve jako komentátor, v posledních osmi letech svého působení jako šéfredaktor a člen vedení ČT.

Chceme větší úspory, znělo i z rady
Podobu letošního rozpočtu kritizovalo před schválením na zasedání  rady několik jejích členů. "Je otázka, jestli úspory nemohly být větší," poznamenal radní Jan Prokeš. Větší úspory podle něj mohly být třeba ve mzdách. Kriticky se k rozpočtu vyjádřila i členka rady Dana Eklová, dříve Makrlíková. "Česká televize by měla více šetřit, úspora by měla být alespoň o pět procent. Takto mi to prostě nestačí," řekla Eklová. S výší úspor nebyl spokojený ani radní Jaroslav Dědič. Eklové navíc vadí, že řadu výdajů ČT na výrobu pořadů nemůže rada kontrolovat, protože je platné smlouvy neumožňují zveřejnit.

Podle předsedy rady Jiřího Baumruka měli členové rady vyjadřovat své připomínky už v době přípravy rozpočtu, kdy bylo ještě možné jeho skladbu změnit. Výsledky restrukturalizace zahájené na začátku letošního roku je podle něj zatím obtížné předjímat, vedení televize by tak mělo dostat "100 dní hájení".

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...