Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT odvysílá Olmerův dokument, zdržela jej o pět měsíců

Ekonomika

  4:01
PRAHA - Na veřejnoprávní obrazovku se konečně dostane hodinový dokument Víta Olmera o české investigativní novinařině. Jmenuje se Bez bázně. Původní název Sedm statečných musel režisér opustit, stejně jako scény ze stejnojmenného slavného westernu, kterými původní záběry prokládal.

Prostřihy ze slavného filmu o boji Sedmi statečných totiž Olmerovi posloužily jako paralela k líčení konkrétních kauz, na nichž pracuje sedm předních tuzemských novinářů.

Dokument se měl původně vysílat v dubnu. Televize jej podle serveru Týden.cz ale odmítla s tím, že Olmer u záběrů, které převzal, dostatečně neošetřil autorská práva.

Olmer tehdy oponoval, že v součtu šlo o necelé čtyři minuty, tedy že to byly citace v přiměřeném množství, a že takto film televize původně schválila. Jeho odsunutí měl tehdy za nestandardní.

Nyní jej televize zařazuje do vysílání poté, co Olmer záběry ze Sedmi statečných nahradil archivními. Dílo odvysílá ČT2 ve čtvrtek 27. srpna od 21.20.

V dokumentu vystupují novináři Jaroslav Spurný z Respektu, Jaroslav Kmenta a Zuzana Kaiserová z MF DNES či Jiří Vejmělka z lokálního Pražana.

Spolu s nimi Olmer, jako režisér i scénárista, sleduje některé politické a společenské kauzy - podle webu ČT třeba smrt podnikatele Mrázka, podezřelý prodej ruzyňského letiště, finanční situace českých politiků či neudržitelnou situaci na radnici v Praze 5.

Kromě televizních aktivit režisér Olmer loni na podzim v Praze kandidoval do Senátu za sdružení S.O.S. (Strana občanské sebeobrany) Praha, ale neuspěl. Dva roky předtím vedl komunální kandidátku téhož sdružení.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat