Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

ČT opět vyřadila Olmerův dokument. Tentokrát kvůli volbám

Média

  1:00
Přituhuje. Před předčasnými volbami veřejnoprávní televize i rozhlas oznámily "embargo na vysílání pořadů" s těmi, kteří kandidují do parlamentu.

Stop mají do všech pořadů vyjma aktuálního zpravodajství a publicistiky a předvolebních spotů vysílaných podle zákona. Česká televize prohlašuje, že "pokračuje v tradici" minulých let. Dodala, že "velká odpovědnost tak bude na pracovnících programu, kteří budou hlídat, zda některý ze stovek kandidátů v pořadech ČT nevystupuje". Nově natáčení by měli čestně písemně prohlásit, že nekandidují.

Dodatek o "velké odpovědnosti" pracovníků programu nutí přemýšlet, kolik (desítek) let do minulosti ona televizní "tradice" sahá.

Ještě zajímavější je datum, odkdy embargo platí. Volby proběhnou v pátek a v sobotu 9. a 10. října, kandidáti mají zákaz od předvčerejška, tedy od čtvrtka 27. srpna.

Shodou okolností ode dne, kdy se ČT konečně rozhodla odvysílat dokument režiséra Víta Olmera o českých novinářích a závažných kauzách, jež se pokusili rozkrýt, jako podezřelý prodej ruzyňského letiště, finanční poměry českých politiků, styky prezidenta Klause s ruským byznysem či situace na radnici v Praze 5.

Právě starostu pátého pražského obvodu Jančíka v dokumentu kritizuje třeba Kateřina Klasnová, šéfredaktorka časopisu Pražan. Ta teď kandiduje jako středočeský lídr strany Věci veřejné, i proto se předvolební zákaz vysílání vztahuje na celý Olmerův hodinový dokument.

Vtip je ale v tom, že snímek se měl vysílat už v dubnu, kdy se někteří z účinkujících ještě do parlamentu nehlásili. Zjara ovšem ČT dokument odsunula údajně kvůli neošetřeným autorským právům. Olmer totiž dílo nazval Sedm statečných a proložil je krátkými citacemi ze stejnojmenného westernu.

Na popud ČT je pak odstranil, dílo nazval Bez bázně. Přesto se film zase odsouvá, na dobu po volbách.

Proč ČT embargo stanovila zrovna už od 27. srpna, není známo. Zato víme, že aby "neovlivňovala předvolební boj", náročně prověří i stovky už natočených pořadů včetně archivních, jež se musejí celé prohlédnout, často k nim není seznam účinkujících.

V podstatě to dokládá, že vedení ČT věří v obrovský vliv televizní dramatické tvorby, jehož dopad nelze předpokládat, a tak se jeho působení musí raději preventivně zamezit.

Opravdu ale někdo před třemi lety volil Tomáše Töpfera senátorem proto, že mu připomínal hrdinného praporčíka Arazíma z brněnské pátračky Četnických humoresek? Byl by Vítězslav Jandák, momentálně sociální demokrat, ve volbách nebezpečně zvýhodněn, kdyby teď ČT zařadila pohádku o Popelce a zas jej ukázala jako mladého statného princova pobočníka?

Vedení televize má evidentně za to, že voliči se chovají podle toho, co naposledy viděli v televizi, a tak zamezují přístupu ke kritickému dokumentu, jakož i k neškodné fikci.

"Zpřísněný režim pro přístup politiků, zejména kandidátů" pochopitelně od včera platí i v Českém rozhlasu, ani ten už mimo zprávy nepustí člověka, jenž je hodný respektu za svou práci či postoje, ale bohužel zrovna kandiduje na poslance.

Ve světle letních frašek, v nichž politici mluvili jak do obsazení pozice šéfa televize, tak do odvolání šéfa rozhlasu, lze gesto "pracovníků ředitelství" po všech těch personálních bitkách chápat jako uklidňování situace. Takovou jakoby normalizaci.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...