Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČT přiblíží 20 let českého filmu. Cyklus dokumentů doplní nejlepší snímky

Ekonomika

  7:36
PRAHA - Více než dvě stovky režisérů, scenáristů, herců, producentů a dalších tvůrců vystoupí ve dvacetidílném dokumentárním cyklu Rozmarná léta českého filmu, který bude od 4. ledna vždy v úterý v hlavním vysílacím čase vysílat Česká televize na programu ČT1. Každý díl se zaměří na jeden rok a nejzajímavější tituly. Vzápětí ho doplní některý celovečerní snímek, který měl v inkriminovaném roce premiéru.

Po jednotlivých dílech dokumentu uvudí diváci například film 3 sezóny v pekle. foto: foto: lucie jansch

První část věnovaná roku 1989 vylíčí dobu kolem listopadové revoluce, připomene premiéry, na které kvůli bouřlivým událostem skoro nikdo nepřišel, a přiblíží osudy snímků, kterým nová situace vzala téma. První část bude doplněna celovečerním filmem Ireny Pavláskové Čas sluhů.

Více čtěte:

Z televizní obrazovky budou v prvním dílu vzpomínat například Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak na to, jak fungovala cenzura v posledních letech komunistického režimu. Režisér Zdeněk Troška připomene záběry, které musel vystřihnout ze své komedie Slunce, seno, jahody, a režisér Jan Svěrák prozradí, že do Hollywoodu pro studentského Oscara za svůj fiktivní dokument Ropáci jel koncem 80. let coby voják. Právě totiž absolvoval základní vojenskou službu.

Druhý díl tohoto cyklu ze zákulisí českého filmu, který vznikl ve spolupráci s firmou Vachler Art Company, se bude věnovat prvním soukromým projektům a třetí část tehdy velice bouřlivým sporům o budoucnost barrandovských filmových studií.

Po jednotlivých dílech diváci uvidí například filmy Šakalí léta, oscarového Kolju, Báječná léta pod psa. Pelíšky, Karamazovy a 3 sezóny v pekle.

Rok 2010 v obrazech

Současně s tímto projektem bude v České televizi 4. ledna zahájen na programu ČT2 seriál dokumentů nazvaný Inventura Febia. Retrospektivní přehlídka nabídne stovku nejzajímavějších snímků včetně objevných sond do bouřlivého období rozvoje české společnosti po listopadu 1989 i portrétů známých a často kontroverzních osobností. Výběru pořadů vzniklých za dvacet let existence této tvůrčí dílny se ujal její zakladatel Fero Fenič.

Dvaapadesátidílný projekt se bude vysílat po celý rok každé úterý od 21:55 na programu ČT2.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat