Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reportáž ČT chválila alarmy. Hlavním 'hrdinou' byl manažer výrobce

Média

  7:00
PRAHA - Pochybení redaktora, nebo náznak protekce ve veřejnoprávní televizi? ČT v nedělních Událostech odvysílala reportáž o bezpečnostních systémech. Majitel nemovitosti, který zabezpečení chválil, je přitom zaměstnancem společnosti Jablotron - výrobce alarmů. Vedení televize chce vznik reportáže prověřit.

Skrytá reklama v ČT? Muž na záběru je manažer firmy na bezpečnostní zařízení. foto: ivysilani.cz

"Nabídka zabezpečovacích zařízení je čím dál pestřejší," lákala moderátorka v nedělním pořadu na reportáž o trendech v ochraně domů a bytů před zloději. "Řada lidí ale s jejich pořízením váhá," dodala. Následovaly záběry na zloděje, který bez větších problémů prochází chodbou domu. A také rada spokojeného majitele nemovitosti, který si v domě instaloval bezpečností zařízení. Radek Schauer podrobně vysvětlil, jak funguje bezpečnostní zařízení nainstalované v jeho domě. V popisku je představen pouze jménem a vysvětlivkou, že se jedná o majitele domu.

Redaktoři ovšem zapomněli zmínit, že Radek Schauer je jeden z manažerů firmy Jablotron, která instaluje do domů bezpečnostní zařízení. Jablotron je zmíněn jen o pár chvil později. Zařízení doporučuje další z pracovníků firmy, tentokrát v popisku už jméno společnosti nechybí.

Následují cenový přehled jednotlivých typů zabezpečení a celou reportáž zakončuje Schauerova dobrá rada. Peníze prý za dobrý pocit z bezpečí rozhodně stojí.

ČT dohodu s firmou popírá

Autoři reportáže Richard Samko a Markéta Bidrmanová tvrdí, že o ničem nevěděli. Samko říká, že část s Jablotronem netočil, točila ji Bidrmanová. Ta serveru Lidovky.cz řekla, kontakt na Schauera dostala přímo v Jablotronu.

Přestože na internetu lze jeho spojení s firmou dohledat během několika vteřin (na pochybnosti ostatně upozornil jeden z bloggerů - jeho text je k nalezení ZDE), Bidrmanová svoje pochybení popírá. "On nic nevychvaloval, takže ne," uvedla pro server Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ

Mluvčí České televize Alžběta Plívová uvedla, že vedení případ prověří. Nepředpokládají však, že by někdo vědomě zatajil spojení respondenta s Jablotronem. "Redakce včerejší případ a jeho okolnosti dále prověřuje s cílem specifikovat míru zavinění redaktorem a editory, kteří reportáž do vysílání připravili a schválili. Důsledky budou vyvozeny podle výsledku tohoto šetření. Redakce byla o případu bezprostředně informována, vedoucí redaktoři a editoři připomenou členům svých týmů nutnost důsledného postupu v podobných situacích," doplnila následující kroky ČT Plívová.

Česká televize v minulosti čelila kritice za propagaci soukromých společností. V létě server Lidovky.cz upozornil na propojení České televize a společnosti Karlovarské minerální vody. KVM zaplatily ČT rozsáhlou billboardovou kampaň, televize na oplátku točí velkovýpravný seriál Prodavač vody o zakladateli firmy Heinrichovi Mattonim.

V srpnu pak ČT odvysílala v hlavním vysílacím čase devadesátiminutový přenos z Mattoni koktejl festivalu, zábavné estrády, kterou KVM pořádaly. Smlouvu o přenosu navíc generální ředitel Petr Dvořák podepsal až poté, co se o ní začal server Lidovky.cz zajímat (více čtěte ZDE).

V souvislosti s reportáží o zabezpečovacích systémech mluvčí ČT popřela, že by od Jablotronu inkasovala peníze nebo jiné benefity. "Rozhodně nic takového neproběhlo. Bylo by to v ostrém kontrastu s kodexem České televize," uvedla Plívová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!