Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtyři scénáře ‚černého světa‘ OKD. Koupí ho vláda nebo jej ovládnou nájezdníci?

Ekonomika

  15:35
PRAHA - V pátek vyprší ultimátum vlastníků černouhelných OKD vládě. Ta zřejmě nesplní jejich požadavky a nerozhodne o svém podílu na restrukturalizaci dolů.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před privatizací na 2,08 miliardy. (na snímku důl společnosti NWR, jež nyní OKD vlastní). foto: NWR

„OKD mají hotovost do poloviny května. Nedohodnou-li se do té doby se státem, budou muset podat návrh na konkurz,“ prohlásil ve čtvrtek Gareth Penny, šéf společnosti NWR, která ostravskou černouhelnou firmu vlastní.

Česká vláda měla do dnešního dne čas rozmyslet si, zda se na restrukturalizaci OKD bude podílet. Jak se zdá, kabinet zatím žádné rozhodnutí nepřijme. Co se bude nyní s důlní firmou dít? LN přinášejí čtyři možné scénáře vývoje.

1. Insolvence

V tuto chvíli jde o nejpravděpodobnější variantu. Insolvencí hrozili i majitelé společnosti NWR (New World Resources), která OKD vlastní, sdružení do uskupení Ad Hoc Group. Jde o tři britské fondy, které nyní drží přibližně dvě třetiny hlasovacích práv. Drží také přibližně 65 procent dluhu společnosti.

Jak by insolvence vypadala, je věštění z křišťálové koule. Na jedné straně může jít o úpadek české akciovky OKD, který by se odehrával před českými soudy, s největší pravděpodobností v Ostravě. V té souvislosti vláda narychlo připravuje novelu insolvenčního zákona, okamžitě překřtěného na lex OKD.

Kdo je ve hře o OKD.

Předloha nyní prochází zrychleným připomínkovým řízením a obsahuje prvky, které se stačily v rámci odborné veřejnosti stát terčem drsné kritiky. Omezuje totiž práva věřitelů v případě, že je namístě veřejný zájem. LN mají návrh úpravy zákona k dispozici.

Jedním z kritizovaných faktů je i možnost, že by novela platila zpětně. To vyvolává úvahy o možných ústavních žalobách a arbitrážích. Ministerstvo spravedlnosti, které novelu navrhuje, včera na dotazy LN odpovědi nezaslalo.

Kromě možné insolvence v Ostravě je však třeba mít na paměti, že dluhy má hlavně zahraniční mateřská společnost NWR. A její insolvence by se konala buď v Británii, nebo v Nizozemsku, kde klíčové části NWR sídlí. O tom, co se bude s ostravským těžařem dít, by se tedy do velké míry mohlo rozhodovat v zahraničí.

2. Odkup vládou

Jednou z možných variant, o které vláda s Ad Hoc Group jednala, byl i případný odkup části, nebo dokonce všech akcií státem. Zdá se, že v tomto ohledu se bude shoda hledat jen těžko. Skupina Ad Hoc Group navrhovala, že pokud stát poskytne přibližně čtyři mi liardy korun, získá za ně kromě jiného i menšinový podíl.

OKD má peníze jen do května. Hrozí jí konkurz, pokud se nedohodne se státem

„Druhá varianta je, že odejdou a prodají státu aktiva, která mají,“ uvedl tento týden ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Jenže takový obchod by neměl cenu, pokud by vláda nepřevzala i pohledávky, které Ad Hoc vlastní. A na to vlastníci zřejmě nehodlají – alespoň v rámci pro vládu přijatelných finančních podmínek – přistoupit.

Ztrátové OKD v rukou státu samozřejmě znamenají i nemalé riziko do budoucna. Nikde není psáno, že by vláda dokázala vrátit těžaře do černých čísel.

3. Útok nájezdníků

Objevily se hned dvě tuzemské podnikatelské skupiny, které chtějí OKD odkoupit. Jednu reprezentuje byznysmen Pavol Krúpa, který vlastní v NWR menšinový podíl. Ten dlouhodobě vedení společnosti kritizuje a tvrdí, že by dokázal firmu pět až šest let udržet na nohou bez pomoci státu.

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner.

Ozval se i obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner, podporován Petrem Otavou a mocným lobbistou Martinem Ulčákem.

Skutečné záměry obou skupin je ale těžké číst. Ani jedna z nich neuvedla, kolik by za ztrátové OKD nabídla, a skupina Ad Hoc se zatím netváří, že by jejich rétoriku brala vážně. Samozřejmě se nabízí scénář, v němž OKD neodkoupí přímo od ní, ale zmocní se jich prostřednictvím insolvence.

4. Znárodnění

Pravděpodobně nejkontroverznější varianta poprvé zazněla z úst prezidenta Miloše Zemana. Okrajově ji však tento týden připustil i ministr Mládek, který ji dříve odmítal. Pokud v souvislosti s novelou insolvenčního zákona padla myšlenka na možné arbitráže, v tomto případě by přišly téměř s jistotou.

Velkým problémem by bylo zestátnění bez toho, aby se současně vyřešilo obrovské zadlužení společnosti. A to nepůjde bez spolupráce Ad Hoc Group. Znárodnění by tak pro vládu patrně znamenalo bludný kruh, ze kterého by se vymotávala jen těžce.

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...