Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Czech Press Photo vyhrála fotografie zraněné dívky z Haiti

Média

  10:05aktualizováno  13:02
PRAHA - Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo dnes v Praze oznámila výsledky letošní soutěže o nejlepší novinářskou fotografii. Hlavní cenu získal volný fotograf Martin Bandžák s fotografií dívky zraněné při zemětřesení na Haiti.

Vítěz soutěže Czech Press Photo Martin Bandžák se svou oceněnou fotografií. foto: ČTK

Držitel hlavní ceny Czech Press Photo dostal cenu Křišťálové oko a odměnu 120 tisíc korun. Vítěznou fotografii Bandžák pořídil v únoru v hlavním městě Haiti Port-au-Prince, kde pobýval jako šéf mise slovenské organizace Magna Děti v tísni, která na ostrov vyslala lékařský tým. Více čtěte ZDE

Vítězný snímek Czech Press Photo 2010 Martina Bandžáka
Vítězná fotografie soutěže Czech Press Photo. Autorem snímku je Martin Bandžák.

Bandžák fotografoval ve zničeném městě i přímo v nemocnici. "To dítě sedělo úplně samo v koutku a koukalo na stěnu bez mimiky a výrazu, když jsem se s ní snažil navázat kontakt, ani nehnula brvou, jen se na mě upřeně dívala, a tehdy jsem zmáčkl spoušť," řekl Bandžák, který v současné době žije a fotografuje v asijské Kambodži.

Jeden ze snímků vítěze Grantu Prahy Romana Vondrouše
Czech Press Photo 2010: Grant Prahy získal fotograf Roman Vondrouš.

Grant Prahy spojený s ročním tvůrčím stipendiem k nafocení metropole získal fotograf ČTK Roman Vondrouš, který uspěl i v dalších kategoriích. Výsledky mezinárodní poroty oznámila v pondělí dopoledne ředitelka Czech Press Photo Daniela Mrázková.

Jeden ze série vítězných snímků Jiřího Šibíka v kategorii Aktualita
Czech Press Photo 2010: Vítezná série snímků v kategorii Aktualita. Fotograf Jan Šibík zaznamenal rabování a násilnosti, které vypukly po zemětřesení na Haiti.


"Síla fotografie je v její jednoduchosti. Obraz je ohromující a silně působivý na první pohled," reagovala porota na vítězný Bandžákův snímek. K verdiktu došla porota podle ředitelky po vášnivé debatě. Hlavním soupeřem vítězné fotografie byl do poslední chvíle snímek fotoreportéra Reflexu Jana Šibíka z thajského Bangkoku. S Šibíkovou tvorbou soutěžily Bandžákovy fotografie také v kategorii Aktualita. V ní zvítězil Šibík se sérií obrázků rabování a násilí po haitském zemětřesení.

Vítězný snímek Františka Ortmanna v kategorii Lidé, o nichž se mluví
Czech Press Photo 2010: Vítězný snímek kategorie Lidé, o nichž se mluví. Františka Ortmann vyfotografoval kapitána hokejistů Tomáše Rolinka s pohárem mistrů světa na předním okně autobusu mířícího na Staroměstské náměstí.

Fotografie z Haiti bodovaly ve více kategoriích
Snímky z Haiti bodovaly rovněž v kategorii Reportáž. První cenu si vysloužila volná fotografka Jarmila Kovaříková, která mapovala život na Haiti po zemětřesení. Na Haiti odjela s kamarádkou s cílem fotit. "Nechtěli jsme fotit mrtvoly, protože už takových fotek bylo moc, mě zajímalo, jak se tam vrací život v uvozovkách do normálu," řekla Kovaříková. Mladá fotografka vyhledává zajímavá témata po celém světě. Fotografovala například děti ulice v kanálech ukrajinské Oděsy, nedávno se vrátila z africké Etiopie, kde sledovala dětské prostitutky a pracující děti žijící v kobkách.

Jeden ze série vítězných snímků Jarmily Kovaříkové v kategorii Reportáž
Czech Press Photo 2010: Vítěznou sérii snímků v kategorii Reportáž vyfotografovala Jarmila Kovaříková. Fotografka se snažila zaznamenat život na Haiti po ničivém zemětřesení.

V kategorii portrét vyhrál volný fotograf Jiří Doležel se sérií fotek Stopy paměti, odpůrci a lidé postižení nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Ve fotografiích přírody a životního prostředí vyhrál Stanislav Krupař z Reflexu se sérií snímků požárů v ruské Rjazaňské oblasti.

Jeden ze série vítězných snímků Stanislava Krupaře v kategorii Příroda a životní prostředí
Czech Press Photo 2010: Vítězný snímek kategorie Příroda a životní prostředí. Stanislav Krupař vyfotografoval sérii snímků z požárů v Rusku.

Cena UNHCR (Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) byla udělena Filipu Ramešovi, který fotografoval přesídlené obyvatelstvo v táboře v Jemenu.

Loni získal hlavní cenu reportér z agentury AFP Joe Klamar za fotografii nazvanou Prezident Barack Obama v Praze.

Na výsledky loňské soutěže se podívejte zde

V osmi soutěžních kategoriích Czech Press Photo připadne vždy jejímu vítězi 20 tisíc korun, držitelům druhých cen poloviční suma a ti, kteří skončili jako třetí, dostávají po 5000 korunách.

Do 16. ročníku se přihlásilo 299 fotografů s trvalým pobytem v České republice nebo na Slovensku s celkovým počtem 4236 snímků. Mezinárodní porota zasedala od pátku do neděle. Ceny budou předány 18. listopadu na zahájení výstavy oceněných fotografií. Veřejnost si může snímky prohlédnout od 19. listopadu až do 31. ledna v Křížové chodbě a Rytířském sále na Staroměstské radnici v Praze. Všechny vítězné fotografie jsou k vidění také na www.czechpressphoto.cz.

Jeden ze série vítězných snímků Jana Rasche v kategorii Umění a zábava
Czech Press Photo 2010: Vítěz kategorie Umění a zábava fotograf Jan Rasch vytvořil sérii snímků s názvem Veletrhy s uměním.

Výsledky Czech Press Photo 2010

FOTOGRAFIE ROKU: 
Martin Bandžák, volný fotograf: Dívka hospitalizovaná se zraněným okem a tváří při zemětřesení, Port-au-Prince, Haiti, únor 2010.

GRANT PRAHY:
(roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města) Roman Vondrouš, ČTK: Fragmenty pražské metropole, květen - září 2010.

AKTUALITA:
1. cena:
Jan Šibík, Reflex: Rabování a násilí po zemětřesení, Port-eu-Prince, Haiti, leden 2010 (série).
2. cena: Martin Bandžák, volný fotograf: Dívka hospitalizovaná se zraněným okem a tváří jako následek zemětřesení, Port-au-Prince, Haiti, únor 2010.
3. cena: Milan Jaroš, Respekt: Povodně na Liberecku, srpen 2010 (série).

REPORTÁŽ:
1. cena: Jarmila Kovaříková, volný fotograf: Život po zemětřesení, Haiti, leden 2010 (série).
2. cena: Petr David Josek, AP: Pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského, duben 2010 (série).
3. cena: Martin Wágner, volný fotograf: Křest Rusi, obrození tradice pravoslavného svátku, 28.7.2010 (série).

LIDÉ, O NICHŽ SE MLUVÍ:
1. cena: František Ortmann, volný fotograf: Kapitán hokejistů Tomáš Rolinek s pohárem mistrů světa na předním okně autobusu projíždějícího davy fanoušků a mířícího na Staroměstské náměstí, Praha 24.5.2010.
2. cena: Filip Singer, European Press Photo Agency: Pád Jiřího Paroubka, 2009-2010 (série).
3. cena: Karel Tůma, Choice Images: 62,6 % rozhodlo volby v ČR, 2010 (série).

SPORT:
1. cena: Jan Cága, volný fotograf: Plavci s handicapem, ČR, červen 2010 (série).
2. cena: Radek Kalhous, MfDnes: Dostihové závodiště Pardubice, 2010 (série).
3. cena: Vladimír Rys, Getty Images: Hráči VfB Stuttgart bojují s hráči Barcelony během utkání Ligy mistrů, Stuttgart, Německo, 23.2.2010.

KAŽDODENNÍ ŽIVOT:
1. cena: Libor Fojtík, Hospodářské noviny: Absurdistán, domov můj, 2009-2010 (série).
2. cena: Jana Ašenbrennerová, volná fotografka: Matka, Káthmándú, Nepál, červen-srpen 2010 (série).
3. cena: Jiří Žižka, volný fotograf: Léčebna pro duševně nemocné, Opava, listopad 2009 (série).

PORTRÉT:
1. cena: Jiří Doležel, volný fotograf: Stopy paměti, odpůrci a lidé postižení nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku, březen -srpen 2010 (série).
2. cena: Manuel Štrauch, Trend, Profit: Špinavé džoby, srpen 2010 (série).
3. cena: Tomáš Brabec, volný fotograf: Krasobruslaři , 2009 - 2010 (série).

PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ:
1. cena:
Stanislav Krupař, Reflex: Oheň na vsi (Požáry v Rusku), Krjuša, Rjazaňská oblast, 12.-13.8.2010 (série).
2. cena: Roman Vondrouš, ČTK: Myslivecký lov, Dolní Bučice, 12.-19.12. 2009 (série).
3. cena: Barbora Žůrková a Radin Žůrek, Dobřichovické kukátko: Ohrožený břeh Berounky, Dobřichovice, 2010 (série).

UMĚNÍ A ZÁBAVA:
1. cena:
Jan Rasch, Ekonom: Veletrhy s uměním, červen 2010.
2. cena: Michaela Spurná, Visual Culture: Karneval, 2010.
3. cena: Roman Vondrouš, ČTK: Fragmenty pražské metropole, květen - září 2010.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat