Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

CzechInvest: Česko zaznamenává velký zájem čínských investorů

Investice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česko nyní zaznamenává vlnu zájmu čínských investorů. Dosud byl podíl přímých čínských investic zprostředkovaných vládní agenturou CzechInvest oproti jiným zemím, jako je například Německo, Japonsko či USA, nevýrazný.

Za posledních pět let pomohl CzechInvest zprostředkovat jen šest čínských investic do Česka v hodnotě 1,26 miliardy korun. Vytvoří přes 400 pracovních míst. Informace uvedl CzechInvest.

„V současné době však zaznamenáváme vlnu zájmu čínských investorů o ČR, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty. Tomu nahrává i nedávné otevření první české pobočky bankovního domu Bank of China, což významně usnadní vstup čínských investorů na český trh,“ uvedla mluvčí agentury Petra Menclová.

Dosud se mezi největší čínské investory v ČR řadily firmy Solar Express, Yapp Czech Automotive Systems, Shanghai Maling, Saar Gummi Czech a CNR.

Čínská finanční a energetická společnost CEFC v pátek oznámila, že koupila 60procentní podíl ve fotbalové Slavii. Společnost už ve čtvrtek uvedla, že zvýšila svůj dosavadní pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group na 9,9 procenta.

CEFC rovněž kupuje Martinický palác na Hradčanském náměstí a budovu bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě.

Jak uvedl server Lidovky.cz, firma jedná i o koupi soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service. Čínský internetový prodejce Alibaba má zase údajně zájem o pozemky v chebské průmyslové zóně.

ČR má s Čínou sedm společných podniků působících v tuzemsku. Celkový obrat těchto podniků za celou dobu jejich působení dosáhl 4,1 bilionu Kč (170 mld. dolarů), vyplývá z údajů Hospodářské komory. Čína je po Německu druhý největší dovozce. V případě exportu je na 18. místě. „Existuje tu tedy obrovský potenciál pro rozvoj společného podnikání,“ uvedl zástupce ředitele zahraničního odboru komory Petr Talafús.

„Myslím, že se jasně ukazuje, že renesance obchodních vztahů s Čínou má své výsledky a pro velmoc s největší ekonomikou světa se stáváme významným partnerem v Evropě. Zvyšující se počet čínských investic v naší zemi je důkazem toho, že Čína má důvěru v rostoucí a stabilní českou ekonomiku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Brána do Evropy

Podle člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy a šéfa BRANO Group Pavla Juříčka si Čína Česko před lety vytipovala jako bránu do Evropy. „Riziko, že čínské firmy převezmou český byznys, a budou dovážet komponenty například pro automobilový průmysl či strojírenství, je minimální. Nebojme se toho,“ uvedl Juříček.

Číně se věnuje také pasáž v dnes zveřejněné výroční zprávě Bezpečnostní informační služby za rok 2014. „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků,“ píší zpravodajci.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...