Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uzavírka na D1 mezi Lhotkou a Bíteší skončila. Trvala 9,5 hodiny

Ekonomika

  21:25aktualizováno  22. března 7:21
VELKÁ BÍTEŠ (ŽĎÁRSKO) - Dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Žďársku směrem na Brno byla v sobotu po 20:45 hodin uzavřena kvůli stavbě dálničního nadjezdu. Uzavírka trvala do 06:30 v neděli. oObnovení provozu se proti plánu opozdilo o půl hodiny, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Dálnice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Auta uzavřený úsek objížděla po souběžných silnicích druhé třídy, na provoz dohlíželo několik policejních hlídek. Na Prahu se po dálnici jezdí bez omezení. 

„Je poměrně slabý provoz,“ uvedla Čírtková ve 21:30. Policisté zůstanou na trase až do ukončení uzavírky. Jsou u obou exitů, sledují i provoz na objízdných silnicích.

Auta jedoucí směrem na Brno z D1 sjížděla na exitu 153 u Lhotky. Jela po silnici II/390 směrem na Osovou Bítýšku a pak po II/602 do Velké Bíteše, kde se mohla na dálnici vrátit.

Dělníci během noční uzavírky osadili čtyři nosníky nového nadjezdu u Bíteše, pracovali nad pravým jízdním pásem. V 05:00 byly nosníky na svém místě. „Trvalo to delší dobu, než kdybychom to dělali ve dne,“ řekl Petr Černík ze stavební firmy Alpine. Po dokončovacích pracích z D1 musel být odsunut mohutný jeřáb. Druhá část nadjezdu se bude stavět zkraje dubna. Levý jízdní pás bude v té době uzavřen kvůli výměně cementobetonového krytu. Auta budou jezdit v obou směrech po jedné polovině dálnice.

Dva obnovené nadjezdy

Stavba nového mostu nad dálnicí je součástí oprav D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. U Bíteše byly kvůli rozšíření dálnice zbourány celkem tři nadjezdy, obnoveny budou dva z nich. Na prvním, který překlenuje D1 na 156,5 kilometru poblíž vsi Jáchymov, už byly nosníky instalovány loni.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by měla stát asi 14 miliard korun. Stavba je rozdělená na 21 úseků.

Opravy devítikilometrového úseku na Žďársku provádí sdružení tvořené firmami OHL ŽS a Apline Bau CZ. Po zimní přestávce byly letos stavební práce obnoveny 5. března. Opravy této části dálnice by měly být kompletně hotové do konce letních prázdnin.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...

Mohlo by vás zajímat