Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Dálnice D1 směrem na Prahu se po 19 hodinách rozjela, jezdí se jedním pruhem

Ekonomika

  7:20
JIHLAVA/PRAHA - Na 99. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova směrem na Prahu byl kolem 08:00 obnoven provoz jedním jízdním pruhem. Řekla to mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Kvůli nehodám byla D1 v místě uzavřena v obou směrech v úterý kolem 12:30. Vyprošťovací práce ve směru na Prahu zdržovalo nepříznivé počasí. Jihomoravští policisté řešili od úterního rána už 200 nehod.

Nehoda kamionů i osobních aut na D1. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Více než sto nehod, hlásí policie na jižní Moravě. Dálnice D1 blokují hromadné nehody

Podle dnešního prvního předpokladu ŘSD měla být D1 na Prahu průjezdná dvěma pruhy v dopoledních hodinách, ale práce pokračují pomaleji. „Plný provoz předpokládáme kolem 15:00,“ řekl Rýdl dvě hodiny před polednem. 

Podle údajů ŘSD zůstalo na D1 u Větrného Jeníkova po úterních nehodách přes 50 aut. Policie zatím uváděla 36 havarovaných vozidel, podle policejní mluvčí budou čísla upřesněna později. Rozdíl by podle Rýdla mohl být dán i tím, že mezi haváriemi zůstala uvězněná další vozidla.

Kvůli nehodám byla D1 uzavřena v obou směrech v úterý kolem 12:30. Zraněno bylo deset lidí, převážně lehce. Na Brno, kde bylo havarovaných aut méně, se začalo opět jezdit za 2,5 hodiny.

Ve směru na Prahu bouralo v úterý ve dvou místech 24 nákladních a devět osobních aut. Zablokován byl úsek mezi dálničními exity 104 Větrný Jeníkov a 90 Humpolec. Podle údajů na policejním webu auta sjíždějí z dálnice už na 112. kilometru u Jihlavy. „Vyprošťovacím firmám se velmi obtížně daří místo zprovoznit, protože to tam klouže a technika si s nákladními vozidly, která jsou do sebe zaklíněna, velmi těžko dokáže rychle poradit,“ řekla Čírtková před 06:00.

Policejní hlídky z dálničního oddělení Velký Beranov na 99. kilometru D1 celou noc regulovaly vyprošťovací práce. Policie také monitoruje průjezdnost regionálních tras směrem na Prahu, které směřují přes Kolín i Pelhřimov. „Ale vzhledem k tomu, že sněží, je otázka, jaká bude ráno situace,“ uvedla mluvčí.

Nehoda kamionů i osobních aut na D1.
Nehoda na D1.

Další nehoda kamionu v noci na středu brzdila dálnici na 166. kilometru směrem na Brno. Provoz tam byl zastaven před 23:00, jezdit se znovu začalo půl hodiny po půlnoci. Podle informací policie tam nebyl nikdo zraněn.

Na Vysočině v úterý místy hustě sněžilo a foukal vítr. V celém kraji se staly desítky nehod. Na 99. kilometru dálnice směrem na Prahu do sebe narazilo deset nákladních a tři osobní auta. Karambol o půl kilometru dál ve stejném směru se týkal 14 nákladních a šesti osobních automobilů. Ve stejném úseku dálnice směrem na Brno byla další nehoda autobusu a dvou osobních aut.

Záchranáři v úterní tiskové zprávě uvedli, že kvůli vyproštění havarovaných vozidel přijela na D1 i speciální jednotka záchranného útvaru hasičů a hasičská technika Správy železniční dopravní cesty z Havlíčkova Brodu.

Jihomoravští policisté řešili od úterního rána 200 nehod

Policisté v Jihomoravském kraji řešili od úterý do středečního rána kvůli počasí na 200 nehod. Do půlnoci se jich stalo 189, za dnešní den už jich je sedm. Řekla to k 07:30 mluvčí jihomoravské policie Andrea Cejnková. Podle ní se situace od půlnoci uklidnila. Při nehodách se zranilo více než 20 lidí. Některé kolize zablokovaly dálnici. Nyní jsou dálnice D1 i D2 průjezdné, pouze na 226. kilometru D1 se odklízí následky havárie nákladního auta.

Kvůli počasí a nehodám, které se začaly hromadit v úterý po poledni, byl na jižní Moravě kalamitní stav. Zpoždění nabíraly i linky, nehody se stávaly ve všech okresech kraje. „V úterý máme do půlnoci 189 nehod. Nejhorší byla situace od 13:00 do 15:00, kdy sněžilo nejvíce,“ uvedla Cejnková. Kvůli hromadným nehodám byla neprůjezdná i dálnice D1 ve směru na Prahu, úsek D1 na 99. kilometru na Vysočině se v jednom pruhu rozjel až ve středu v 08:00.

Nejvážnější nehoda na jižní Moravě se v úterý podle Cejnkové stala na 220. kilometru dálnice D1, kde se srazilo 15 aut. „Žádné z nehod neměly tragické následky. Některé z nich se staly kvůli tomu, že řidiči sledovali jinou nehodu a nabourali,“ uvedla Cejnková.

Od půlnoci dalších sedm

Policie zaznamenala problémy ve všech okresech. „Všude něco bylo. Stála nám i silnice I/43 kvůli tomu, že nemohly projet kamiony. V noci už byla situace klidnější. Většinou se odklízely úterní nehody. Od půlnoci máme sedm nehod, žádná zatím není vážnější,“ dodala Cejnková.

Jihomoravští silničáři nabádají řidiče k opatrnosti. Na většině jihomoravských komunikací leží rozbředlý sníh. Jen v Brně silničáři použili na posyp kolem 120 kilogramů soli.

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Mohlo by vás zajímat