Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálniční e-známky týden po kolapsu: prodalo se jich už skoro za 40 milionů

Ekonomika

  19:30
PRAHA - První týden po problematickém spuštění prodejní sítě nových dálničních známek si kupon koupilo více než 25 tisíc lidí, kteří za ně utratili bezmála 40 milionů korun. Jde o údaje, které Lidovky.cz získaly ve středu od společnosti Cendis, která systém provozuje.

Takto vypadala v úterý 1. prosince většinu dne úvodní stránka e-shopu dálničních známek. foto: edalnice.cz

Možná si úterý 1. prosince vybavujete: online prodej elektronických známek pro auta do 3,5 tuny se zadrhl hned ráno. Objevovaly se v něm chyby a lidé z Cendisu jej v obavě z hackerského útoku vypnuli.

V tu dobu už musel nemilou novinu vysvětlovat ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci, jejímž původním záměrem bylo novinku hlavně představit a chválit. Prodej se rozběhl až po čtvrté hodině odpoledne.

„Systém nyní jede bez problému, web Edálnice.cz už navštívilo více než 250 tisíc lidí,“ řekl ve čtvrtek Martin Opatrný z Cendisu. Právě v tomto e-shopu si do středy koupilo, kartou či převodem, dálniční známku 20 438 zákazníků.

Rozdíl oproti minulým letům je zjevný – nedostanou za své peníze žádnou nálepku. Úhradu za dálnice budou policisté či celníci nově ověřovat například pomocí kamery namířené na registrační značku vozu. Ceny zůstávají stejné, roční známka vyjde na 1500 korun. Platit začnou 1. ledna.

Kromě zmíněného e-shopu lze kupony na rok, měsíc či deset dnů pořídit také na všech pobočkách České pošty. Tam si zatím lidé nakoupili 4175 exemplářů. Na benzinkách Čepro, což je další prodejní místo, se zastavili pro 1246 e-známek. Suma sumárum za celkem 25 859 kusů utratili lidé 38 436 405 korun.

Změna po 25 letech

Klasické známky, které si Češi lepili na čelní skla rovné čtvrtstoletí, přestanou platit na konci ledna příštího roku. Právě v té době se očekává největší zájem o pořízení kuponů a systém e-známky čeká opravdová zkouška.

„Systém je testovaný na mnohem větší nápor uživatelů, než byl v první den,“ odvětil ministr Havlíček v nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz na otázku, zda se právě této chvíle neobává. Za nepovedený start systému své kolegy ze státní firmy Cendis neplísnil.

„Kolem šesté hodiny ráno začal být systém silně přetížený, viděli jsme 1500 až 2000 kliků za sekundu. Kolegové řekli, že to může být hackerský útok, takový zájem není normální. Raději jsme systém vypnuli a hledali příčinu,“ dodal Havlíček.

Autor: