Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dálniční známka zdraží na 2300 korun, navrhuje vláda v konsolidačním balíčku

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Vláda zvýší cenu roční dálniční známky na 2300 korun ze současných 1500 korun, uvádí konsolidační balíček. Později se cena bude valorizovat.
  15:05

Vláda představila konsolidační balíček, který má příští rok snížit zadlužení Česka o 94 a v roce 2025 o 148 miliard korun. Návrh obsahuje až 55 opatření, jedním z nich má být zdražení dálniční známky.

Roční dálniční kupon stojí 1 500 korun už deset let. Ministr dopravy Martin Kupka v lednu loňského roku avizoval, že se cena dálniční známky bude zvyšovat, v plánu bylo navýšení ceny od letoška. O čtvrt roku později ovšem šéf resortu oznámil, že ceny zůstanou na stejné úrovni i v roce 2023.

Od roku 2024 by ve všech unijních státech měla být k dispozici dálniční známka na jeden den. Uleví tak například při rychlých průjezdech cizinou nebo třeba při krátkých výletech po Česku. Její cena může být maximálně devět procent z ceny celoročního kuponu.

Dá se čekat, že s rokem 2024 se dočkáme nejen nové denní dálniční známky, ale též upraveného ceníku všech ostatních dálničních vinět, samozřejmě s vyššími částkami než doposud.

Ministerstvo dopravy od loňska pracuje na systému, který by měl cenu známky průběžně navyšovat každý rok. Nabízí se například navyšování o inflaci, ekonomové však navrhují jiné radikálnější varianty.

Dálniční známky patří v Evropě k méně obvyklému řešení. Využívá je pouze devět zemí. Častým řešením je mýtné, kdy řidiči platí za najeté kilometry na dálnici.

Vláda chce zvýšit cenu roční dálniční známky na 2300 korun ze současných 1500. Je to adekvátní zdražení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 18. května 2023. Anketa je uzavřena.

NE2208
ANO700
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!