Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálniční známky zůstanou, vláda schválila tiskárně nákup materiálu

Ekonomika

  16:29
PRAHA - Vláda dnes schválila ministerstvu dopravy nákup materiálu na výrobu nalepovacích dálničních známek. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy Gustav Slamečka. Ministerstvo pod jeho vedením nepočítá s nákupem elektronických vinět, které mají podle platného zákona řidiči osobních vozů používat místo samolepek od ledna.

Nová dálniční známka pro rok 2010 foto: ČTK

Slamečka žádal podle svých slov o souhlas vládu, neboť zákon už se samolepkami nepočítá. S vinětami zase nepočítá formující se středopravá vládní koalice, která hodlá zákon změnit.

Podle Slamečky se ale může stát, že změna zákona přijde pozdě a časová tíseň způsobí, že by dálnice byly příští rok zdarma. Se státní tiskárnou cenin se proto ministr dohodl na maximálním posunu termínů pro tisk známek, po dnešním rozhodnutí vlády může alespoň objednat materiál.

Elektronické viněty se staly předmětem sporů mezi politiky i odborníky. Provoz systému by byl dražší než u známek a výnos pro stát nižší. Odhady, o kolik by to bylo, se ale různí. Podle právní analýzy MD by viněty dodala bez veřejné soutěže firma Kapsch, která na dálnicích provozuje mýtný systém.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!