Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Další fígl nebankovních institucí: první půjčka zadarmo, další s úrokem až 800 procent

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA První úvěr poskytnou za mimořádně výhodných podmínek nebo dokonce úplně zadarmo, všechny další půjčky jsou ale spojeny s astronomickými trojcifernými úroky, čtyřciferným RPSN i likvidačními sankcemi za opožděné splátky. S takovou fintou na dlužníky v současnosti přichází stále více nebankovních organizací. Jejich činnost mapujeme a rozdáváme pokuty, hlásí Česká obchodní inspekce.

Paní M. (která si nepřála uvádět své jméno) nedostatek financí trápil na konci téměř každého měsíce. Jednoho dne proto využila služeb úvěrové společnosti ViaSMS. První půjčka měla skvělé podmínky - žena totiž nemusela vrátit ani o jedinou korunu víc, než jí přišlo na účet. Další úvěry už ale ani zdaleka tak výhodné nebyly. Vysoké splátky, poplatky a posléze i pokuty paní M. brzy výrazně zkomplikovaly život.

Co je úrok a RPSN?

Úrok - částka, kterou je dlužník povinen zaplatit věřiteli jako odměnu za půjčení peněz. Obvykle se stanovuje procentem z dlužné částky za určité období, nejčastěji rok.

RPSN - roční procentní sazba nákladů úvěru. Vyjadřuje celkové náklady úvěru (úroky, poplatky za sjednání a vedení úvěru, pojištění,...). Jinými slovy, jedná se o procentuální podíl z dlužné částky, který dlužník ročně nad rámec této částky zaplatí věřiteli.

I proto si na jednání firmy ViaSMS posvítili kontroloři České obchodní inspekce. „Společnost od nás dostala pokutu sedmdesát tisíc korun, protože mimo jiné připustila, aby neinformovaný občan mohl přistoupit k půjčkám, aniž by se mu ze strany poskytovatele dostalo všech zákonem stanovených informací,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Frölich.

Vyjádření firmy ViaSMS se serveru Lidovky.cz nepodařilo získat. Společnost jej totiž navzdory slibu i několika urgencím do vydání článku nezaslala.

„Naprosto nesrozumitelné podmínky“

Princip fungování firmy ViaSMS je jednoduchý. Pokud si u ní půjčujete poprvé, nemáte se čeho bát – peníze totiž získáte bezúročně. Při každém dalším úvěru už ale musíte být mnohem obezřetnější. Jestliže si půjčíte například 12 tisíc, které chcete vrátit do třiceti dnů, dosahuje RPSN 1270 procent (bez pokut za prodlení zaplatíte 14 880 korun). Pokud chcete úvěr splatit do týdne, vyšplhá se RPSN dokonce na astronomických 15 730 procent (musíte tedy musí vrátit 13 220 korun).

„Obecně si nemyslím, že by se jednalo o nemravný úvěr právě kvůli výši RPSN, ale proto, že tak nesrozumitelné a nečitelné obchodní podmínky jsem už opravdu hodně dlouho neviděl,“ řekl o nabídce ViaSMS poradce Člověka v tísni Daniel Hůle, který se problematikou nebankovních půjček zabývá. „Já osobně bych tuto společnost jednoznačně zařadil mezi neférové. Je vtipné, že jejich úrok je nastaven na jednu korunu, pak ale mají stanovenu o mnoho řádů vyšší částku, které říkají poplatek za úvěr,“ doplnil pro server Lidovky.cz Hůle.

Je RPSN problém?

Některé další společnosti však úvěry poskytují za ještě horších podmínek. U jedné z firem, která funguje na podobném principu jako ViaSMS, při půjčce 20 tisíc korun splatné za sedm dní ČINÍ úrok 778 procent a RPSN dosahuje dokonce takřka neuvěřitelných 140 894 procent. Ve skutečnosti tak klienti zaplatí bezmála 23 tisíc korun. U tohoto poskytovatele úvěrů však inspektoři z České obchodní inspekce při svých kontrolách na žádné pochybení nenarazili.

„U těchto krátkodobých půjček není výše RPSN ani úroku až tak zásadní.Navzdory vysokým procentuálním sazbám se totiž zpravidla zákazníkovi úvěr až o tolik neprodraží. Podle mého jsou mnohem větší ranou pod pás nepřiměřené sankce a netransparentní potenciální náklady,“ vysvětlil Daniel Hůle.

A jeho slova o skrytých rizicích potvrzuje i Česká obchodní inspekce. „Od začátku roku jsme u poskytovatelů nebankovních půjček provedli 139 kontrol a zatím jsme pravomocně uložili 97 pokut za více než sedm milionů korun. A další sankce budou přibývat,“ informoval server Lidovky.cz mluvčí ČOI s tím, že inspektoři firmy nejčastěji postihují právě za netransparentní kontrakty a klamání spotřebitele.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...