Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dlužníkům končí pauza, další odklad splátek se zatím nechystá. Bankám a dalším poskytovatelům úvěrů se ulevilo

Ministryně financí Alena Schillerová. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha - S posledním říjnovým dnem končí 239 tisícům lidí a podnikatelů půlroční odklad splátek úvěrů. Další moratorium, pro každého, na požádání a na základě speciálního zákona, nebude. Alespoň prozatím.
  11:17

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard korun, letos je schválený na 500 miliard

„Na jaře jsme mnoha domácnostem a firmám umožnili odložit si splátky až do konce října, aby se vyhnuly problémům se splácením. Jenže i v současnosti zůstává situace pro řadu z nich složitá, proto jsem pečlivě zvažovala, zda úvěrové moratorium neprodloužit. 

Splátkové moratorium (grafika)

Zástupci bank a nebankovních poskytovatelů mě ale ujistili, že budou klientům vycházet vstříc a zvolí pro ně řešení na míru, které bude v jejich situaci nejvhodnější. Na základě jejich příslibu sice v tuto chvíli nebudeme přistupovat k dalšímu plošnému moratoriu, situaci ale budeme bedlivě sledovat,“ prohlásila po včerejším jednání ministryně financí Alena Schillerová.

Individuální přístup je lepší

Bankám a dalším poskytovatelům úvěrů se ulevilo. Proti plošnému moratoriu byly od samého začátku a nyní už několik týdnů vystupovaly vůči dalšímu potenciálnímu zákonem nařízenému odkladu kriticky. „Plošné moratorium považujeme za neefektivní řešení, protože nedává bankám ani klientům šanci vést dialog o tom, jaká je situace klienta a jak by mu banka mohla nejlépe pomoci,“ zdůraznil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

„Našim klientům jsme připraveni pomoci v každé situaci. Individuální a flexibilní přístup je mnohem efektivnější. Banky své klienty znají nejlépe a jsou vždy schopny nalézt optimální řešení, jen je třeba případné problémy bankám co nejdříve avizovat a diskutovat o nich,“ doplňuje mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Banky v uplynulých dnech a týdnech obesílaly své klienty e-maily či SMS zprávami s informací, že nastal čas jim začít opět splácet. A apelovaly na ně, aby se jim co nejdříve sami přihlásili, pokud budou mít se splácením problém. To už řada klientů, jak webu Lidovky.cz potvrdily některé peněžní ústavy, udělala.

A další budou přibývat. Česká spořitelna odhadla, že z klientů s odkladem bude mít problém se ke splácení vrátit deset až patnáct procent. Podobné odhady co do počtu klientů v potížích mají i ostatní banky a s tímto číslem pracuje i ministerstvo financí.

Řešení šitá na míru

Banky, a deklarují to i nebankovní společnosti, sdružené v České leasingové a finanční asociaci, která se rovněž účastnila jednání s ministryní financí, jsou připraveny na snížení splátek, úpravu platebního kalendáře, sloučení úvěrů a podobně. Nabídka řešení přitom bude podle tvrzení bank ušita na míru situaci konkrétního dlužníka.

Šéf České bankovní asociace a jinak šéf České spořitelny Tomáš Salomon včera po jednání s ministryní prohlásil, že klienti se mohou obracet také na ombudsmany bank, případně na Poradnu při finanční tísni, již banky zřídily.

Lidem, kteří si nebudou vědět se svou finanční situací rady, nabízejí bezplatné poradenství také nejrůznější neziskové organizace. „Momentálně žádný masivní nárůst volajících na naši informační linku neregistrujeme. Ale nepochybně to bude vypadat jinak tak v půlce listopadu, až lidé dostanou výzvu od banky,“ předpovídá Daniel Hůle z nadace Člověk v tísni s tím, že organizace se na velký nápor lidí dobře připravila, zejména rozšířením kapacit.

Lidé si nenabrali půjčky jen od bank či nebankovních firem, obvykle navázaných na prodejce aut, elektroniky a dalšího zboží, které rovněž spadají pod kontrolní křídlo zákona a podmínkou jejich existence je licence od České národní banky. V některých příhraničních regionech na severu Čech existuje stále i šedá zóna nikým neregulovaného a nehlídaného půjčování v nouzi. Hůle odhaduje, že v područí lichvářů se dnes nacházejí desítky tisíc lidí. „Těmto lidem se pomáhá velmi těžko,“ říká.

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat