Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Další plošný odklad splátek nebude. Dlužníci v potížích musejí jednat se svým věřitelem individuálně

Bez peněz. foto: Pixabay/Andrew Khoroshavin

Původní zpráva
Praha - Kadeřnice, majitelé fitness center, trenéři tenisu či umělci, kteří si půjčili na svou živnost, budou v případě potřeby muset jednat se svou bankou či jiným poskytovatelem úvěru jednotlivě. Žádné další plošné moratorium nebude. Takový je závěr čtvrteční schůzky ministryně financí Aleny Schillerové, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka s vedením České bankovní asociace, jehož výsledek byl prezentován v pátek.
  13:23

Bankéřům se o den dříve podařilo přesvědčit vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka, že zavedení dalšího plošného odkladu splátek není nutné. O odklad splátek je totiž minimální zájem. A to nejen u klientů, kteří loni využili splátkové moratorium a u nichž původně banky očekávaly, že 20 procent z nich návrat ke splátkám nezvládne. Havlíček vyslovil návrh pomoci podnikatelům z postižených sektorů v nedělních Otázkách Václava Moravce. 

„Informaci o tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu diskutuje o možnosti prodloužení splátkového moratoria, jsme se dověděli z médií v neděli. Byli jsme tím velmi překvapeni, protože poptávka po odkladu splátek je v tuto chvíli mezi firmami minimální. Zatímco v průběhu března a dubna jsme každý měsíc dostávali stovky žádostí o odklad od našich firemních zákazníků, v průběhu listopadu a prosince jsme obdrželi žádosti jen od zhruba čtyř desítek firemních klientů. Jedná se o více než desetinásobný pokles zájmu o odklady splátek mezi firemními klienty ve srovnání s březnem a dubnem,“ řekl pro Lidovky.cz před jednáním mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Stejný pokles zájmu o odklady podle něj spořitelna zaznamenává i u individuálních klientů. Zatímco v březnu a dubnu žádalo odklad více než 50 tisíc klientů, v listopadu jen 2,5 tisíce a v prosinci 1500. „Opět jsme svědky více než desetinásobného poklesu zájmu o odklad,“ zdůraznil Hrubý. Dodal, že zhruba 80 procent individuálních odkladů, poskytnutých v posledních dvou měsících roku, byly bez negativního zápisu do registru dlužníků.

Mizivý zájem o odklad splátek eviduje také Komerční banka. „Od začátku listopadu jsme obdrželi přibližně tisíc žádostí o další odklad či snížení splátek. To je méně než pět procent z celkového počtu loni poskytnutých odkladů. Aktuální úvahy o dalších plošných moratoriích proto současná situace podle našeho názoru nevyžaduje,“ řekl před dvěma dny v rozhovoru pro Lidovky.cz nejvyšší šéf Komerční banky Jan Juchelka.

Důvod k plošnému odkladu nevidí ani nebankovní firmy

„Návrh na další plošné úvěrové moratorium je podle nás neopodstatněný. Aktuálně to vypadá, že podstatná většina klientů se dokáže s negativními ekonomickými dopady pandemie vyrovnat,“ reagoval pro Lidovky.cz Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA). 

Ve hře jsou totiž i nebankovní poskytovatelé půjček, protože podnikatelé se na celkovém objemu úvěrů poskytnutých členskými firmami asociace podílejí 60 procenty. „V kategorii osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), což je jedna z nejvíce zasažených skupin, požádalo po ukončení zákonného moratoria, tedy po 31. říjnu loňského roku, o odklad splácení méně než jedno procento klientů našich členských společností. Většině z nich bylo vyhověno, zamítnutých žádostí je méně než pětina,“ doplňuje Krutilek. 

Mezi OSVČ jsou právě silně zastoupeni ti, na něž dolehla vládní restriktivní opatření. Třeba kadeřnice, manikérky, sportovní trenéři, ale často i umělci a majitelé či volně spolupracující zaměstnanci cestovních kanceláří.

Čtyři pětiny žádostí jsou vyřízeny kladně

Banky ve čtvrtek ubezpečily oba vicepremiéry, že klienti, kteří budou potřebovat odklad splátek, nemají mít obavy z odmítnutí. Podle jejich informací je 80 procent žádostí o odklad vyřízeno kladně, u zbylých 20 procent bývá důvodem neúplnost dodaných podkladů. 

Prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon uvedl, že asociace monitoruje dopady vládních opatření a je v pravidelném kontaktu s vládou i Hospodářskou komorou a dalšími podnikatelskými organizacemi. Proto páteční jednání nebylo poslední.

Generální splátkový pardon mohl podle vládou schváleného zákonného opatření loni na jaře dostat každý, kdo o něj zažádal, a to na tři či šest měsíců. Využilo jej bezmála 400 tisíc tisíc majitelů úvěrů z řad občanů i firem. Prázdniny všem dlužníkům definitivně skončily v poslední říjnový den.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat