Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další rekord. Na levnější energii Češi slyší

Ekonomika

  10:01
PRAHA - Snaha ušetřit za energie, ale také neodbytnost a výmluvnost prodejců. To jsou hlavní důvody, proč stále více lidí i firem přistupuje ke změně dodavatele elektrické energie i zemního plynu.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Během prvního pololetí spotřebitelé převedli k jinému dodavateli elektřiny 237 tisíc odběrných míst, v případě plynu se jednalo o 146 tisíc odběrných míst. V obou případech padl nový rekord.

INFOGRAFIKA


Za půl roku změnu u elektřiny provedlo téměř tolik zákazníků jako za celý loňský rok, v plynárenství již počet změn za pololetí překonal téměř dvojnásobně výsledek loňského roku.

Na uvedených číslech se podílejí hlavně domácnosti, na které připadají tři čtvrtiny všech provedených změn. Ožívá i zájem firem a veřejných zadavatelů, zmražený po skokovém nárůstu cen energií po březnovém rozhodnutí o odstavení osmi jaderných elektráren v Německu.

Potvrzuje to i Českomoravská komoditní burza Kladno, která pro firmy, obce i ministerstva vypisuje soutěže na nákup energií. "Cena elektřiny, kterou na jaře vyhnaly vzhůru různé černé scénáře, nyní poklesla na úroveň, která je nižší než po březnovém cenovém skoku," prohlásil předseda kladenské burzovní komory Pavel Štorkán.

Potvrzují to i výsledky obchodování na pražské energetické burze PXE. Cena elektřiny pro příští rok zde během druhé poloviny června klesla o více než pět procent na 54,6 eura za megawatthodinu a smazala tak zhruba polovinu skokového nárůstu z března.

Současně roste konkurence mezi novými dodavateli. Na trhu nyní aktivně působí okolo 40 dodavatelů elektrické energie a 25 dodavatelů zemního plynu. Přesto se na trh snaží proniknout další.

Červen přinesl změnu na pozici alternativního dodavatele s nejvyšším počtem zákazníků. Centropol nyní dodává elektřinu 178 tisícům zákazníků, a těsně tak překonal dosavadního lídra na trhu dodávek domácnostem a malým firmám – společnost Bohemia Energy. Podobná je situace v plynárenství, kde Bohemii Energy postupně dohání rychle expandující ČEZ. Ten od července nabízí novinku v podobě produktové řady eTarif.

Zákazníkům, kteří budou používat elektronickou komunikaci a bezhotovostní placení, ČEZ nabídne nižší poplatky. "Úspory oproti zavedené konkurenci i alternativním dodavatelům tak mohou dosáhnout několik tisíc korun ročně," uvedl mluvčí ČEZ Jan Beneš.

Na trh se stále snaží proniknout další firmy. Noví dodavatelé jako například Europe Easy Energy, Elimon, Halimedes nebo Optimum Trading však zatím získali jen řádově stovky odběratelů. Pokračuje též trend nabízet obě energie současně. Firma Lama Investments, která se dosud soustředila na dodávky plynu, nabízí od července také elektřinu. Naopak Bicorn začal vedle elektřiny prodávat také zemní plyn.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat