Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další řetězce chtějí zavést samoobslužné pokladny

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Další tuzemské obchodní řetězce plánují zavedení samoobslužných pokladen. V budoucnu se přidají Billa a Interspar, Globus dokončil tříměsíční testování samoobslužného skenování zboží. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Nejvíc těchto pokladen provozuje v Česku Tesco.
Samoobslužná pokladna. Ilustrační foto

Samoobslužná pokladna. Ilustrační foto foto: Lidové noviny

"Projekt na samoobslužné pokladny má Billa sice hotový, ale jejich skutečné zavedení do provozu je reálné nejdříve za dva roky. V rámci testovacího provozu se musí odladit spousta věcí, riziko krádeží zboží patří mezi ně," uvedla mluvčí Billy Gabriela Bechynská.

Také Interspar zavedení tohoto způsobu placení zvažuje. "Samoobslužné pokladny jsou zákazníky vnímány velmi pozitivně a společnost SPAR ČOS zaznamenala zájem především z řad mladé a střední generace," dodal mediální zástupce řetězce Aleš Langr.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejmodernější systém placení za zboží testoval v létě v prodejně v Čakovicích hypermarket Globus. Službu samoobslužného skenování zboží vyzkoušelo 20.000 lidí, především těch s velkými nákupy. V hypermarketu je k tomu k dispozici 100 mobilních ručních skenerů. Zákazník si v prodejně nejdříve vyzvedne ruční skener, zboží poté skenuje při vkládání do nákupního vozíku, nakonec ho zaplatí u pokladny.

Zákazník ušetří několik minut

"Jako zatím největší výhodu zákazníci považují rychlé odbavení ve vyhrazené části pokladní zóny bez nutnosti vyndávat zboží z nákupního vozíku. Zvláště při platbách bezkontaktními platebními kartami se jedná o velmi rychlé odbavení, při kterém zákazník ušetří několik minut svého času," uvedla mluvčí řetězce Pavla Hobíková.

Tesco nyní provozuje ve svých prodejnách 500 samoobslužných pokladen. "Zákazníci je oceňují zejména ve velkých obchodech, kde pomáhají zmenšovat fronty a tedy urychlovat nákup. Potvrdilo se naše očekávání, že si k nim velmi rychle najdou cestu zástupci mladé a střední generace. Máme však i velmi pozitivní reakce od starších zákazníků, kterým vyhovuje možnost si vše vyřídit v klidu a ve vlastním tempu," řekl mluvčí Tesca Jiří Mareček.

V prodejnách Albert samoobslužných pokladen přibude. "Samoobslužné pokladny postupně zavádíme a to především do prodejen s větší prodejní plochou," dodala mluvčí Alberta Judita Urbánková. Řetězec registruje i případy krádeží u těchto pokladen, takových případů ale není víc než u pokladen s obsluhou.

Diskontní řetězce Lidl a Penny Market tento typ placení neplánují zavést. Kaufland zatím vyhodnocuje výsledky pilotního provozu na dvou prodejnách v Praze.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat