„Víme o další společnosti, která by v Praze chtěla provozovat sdílené koloběžky a která by se chtěla připojit k memorandu. Musíme však nejprve ověřit, o jakou společnost se jedná a prokonzultovat s ní všechny náležitosti,“ uvedl Hofman.
Prahu zaplavily stovky koloběžek. Jezdci na nich porušují předpisy, jezdí po chodnících a parkují je kdekoliv |
Lidé nyní mohou některou ze stovek koloběžek Lime najít v širším centru města. S pomocí mobilní aplikace si ji může kdokoliv zapůjčit a zanechat tam, kam dojede. Za zapůjčení se platí 25 korun a poté dvě koruny za každou minutu. Maximální rychlost je zhruba 25 kilometrů za hodinu, o nabíjení koloběžek se starají „nabíječi“, kterým firma platí za každé nabití.
Magistrát sdílené dopravní prostředky podporuje a s jejich poskytovateli podepsal memorandum, ve kterém se firmy zavázaly zajistit dodržování legislativy. To se v případě koloběžek ukázalo jako problém, protože jejich uživatelé často jezdí po chodníku, což podle českých zákonů nesmí. Fungování služby kritizuje například radnice Prahy 2, které se nelíbí také to, že lidé koloběžky nechávají stát na chodnících, kde překážejí. Firma uvedla, že se bude snažit své klienty instruovat a poučit o pravidlech bezpečné jízdy.
Americký startup Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu. V Praze funguje i služba sdílených kol Rekola či carsharingové služby Car4way a Revolt.