Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další záchranná půjčka? Řecko se nestihne dohodnout s věřiteli

Evropa

  12:56
ATÉNY - Řecko a jeho zahraniční věřitelé zřejmě nedokončí dohodu potřebnou pro uvolnění dalších peněz ze záchranného úvěru pro Řecko ve stanoveném termínu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři zdroje z řecké vlády. Dohoda měla být dokončena do 10. března.

Dluhová krize v Řecku foto: Shutterstock

Představitelé Řecka a zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu doufali, že se podaří dokončit hodnocení reformního pokroku Řecka podle podmínek mezinárodní pomoci do pondělí, kdy se v Bruselu sejdou ministři financí eurozóny. Jednání se však nepodaří do té doby dokončit, protože obě strany se nejsou schopné dohodnout na několika bodech, jako na strukturálních opatřeních, která mají zvýšit hospodářskou konkurenceschopnost země, a na výši dalšího kapitálu pro řecké banky.

Řecká dluhová krize

Současná revize plnění záchranného programu začala loni v září. Je to tak zatím nejdelší revize od roku 2010, kdy Řecko dostalo první záchranný úvěr.

Dohoda a obzoru?

Řecko je již vyčerpané úsporami a stále více vzdoruje věřitelům, kteří, jak se záchrana blíží ke konci, tlačí zemi k dalším reformám. Řecko již dostalo 218 miliard eur (téměř šest bilionů korun) ze slíbených 240 miliard eur a zřejmě bude potřebovat další peníze.

Podle dalších zdrojů z řeckého ministerstva financí se šéfové mise EU a Mezinárodního měnového fondu vrátí do Atén krátce po pondělním jednání ministrů financí eurozóny.

Dohoda by mohla být dokončena do konce března. Řecko nemá nutnou potřebu peněz až do května, kdy vyprší splatnost dluhopisů v objemu 9,3 miliardy eur.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat