Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daň ze sexu má zachránit německá města před bankrotem

Ekonomika

  8:06
DORTMUND - Kde získat peníze? To řeší stále víc německých měst, kterým kvůli prázdným pokladnám hrozí finanční kolaps. Zachránit by je měla prostituce. Horkým tématem mezi starosty se totiž stává takzvaná daň ze sexu.
prostitutky - ilustrační foto

prostitutky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Inspirace přichází z Kolína nad Rýnem, který ji zavedl už před pěti lety a na její úspěch si nemůže stěžovat. Loni díky dani Kolín získal do pokladny 800 tisíc eur. O rok dřív dokonce o 200 tisíc eur víc. Daň funguje tak, že prostitutky odvádí městu měsíčně 150 eur. Majitelé nočních klubů platí paušálně tři eura za 10 metrů čtverečních plochy svého podniku.

Daň nyní chtějí v Severním PorýníVestfálsku i další města jako Dortmund, Duisburg či Essen. Právě v nejlidnatější oblasti Německa je problém s financemi podle magazínu Focus nejpalčivější.

Z informací uvedených v regionálním německém tisku vyplývá, že tato města již předložila příslušné žádosti spolkovému ministerstvu vnitra, které by je mělo nejspíš schválit.

Nové cesty k příjmům ale nevítají všichni stejně nadšeně. Například šéf liberální strany FDP v Severním Porýní - Vestfálsku Gerhard Papke zavedení této daně hlasitě kritizuje. "Není to cesta k sanaci veřejných financí," řekl Papke.

Podle něj je sice věcí každého města, jestli daň ze sexu zavede, na druhou stranu ale upozorňuje, že takový krok může výrazně poškodit pověst měst.

Měst a obcí, které se nebezpečně blíží finančnímu kolapsu, v Německu rychle přibývá.

Letos se totiž hlavně kvůli daňovým výpadkům a zvýšeným sociálním výdajům propadly komunální rozpočty o více než čtyři miliardy eur do minusu. A letos se situace pravděpodobně ještě zhorší. Pro tento rok Spolkový svaz měst předpokládá rekordní deficit 12 miliard eur (přes 310 miliard korun).

Německá města se proto šetří. Zavírají například veřejná koupaliště, divadla nebo muzea a výrazně omezují investice do infrastruktury. Uvažuje se i o zvýšení poplatků za domácí mazlíčky.