Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daňové ráje táhnou, české firmy sídlí na Kypru či Seychelách

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Zájem českých podnikatelů o přesun sídla firmy do daňových rájů pokračuje. Jejich počet se od začátku roku do konce září zvýšil o 280 na 12 474, za celý loňský rok přibylo 414 takovýchto firem. Z daňového ráje tak bylo koncem září kontrolováno 3,37 procenta z firem registrovaných v Česku. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA)

Daňový ráj foto: Shutterstock

K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemsko (4431), Kypr (1819) a Lucembursko (1165). Nejčastěji pochází nová zahraniční mateřská firma z USA (122), Kypru (114) a Seychel (69). Naopak počet firem s vlastníkem z Nizozemska klesl o 70 a v případě Lucemburska o 27.

Zatímco ovládání firem z USA a Seychel přináší vlastníkům především možnost držet svůj majetek anonymně, Kypr mimo jiné přináší výhodu nízkého zdanění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezinárodní vlastnické struktury přinášejí daňové výhody nejčastěji společnostem, které tvoří roční zisk před zdaněním deset milionů korun a výše, úvaha však dává smysl už od zisku zhruba 2,5 milionu Kč," uvedl obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.

Podle něj tzv. daňovou optimalizaci využívají podnikatelé napříč obory, často z oblastí mezinárodního obchodu, IT a dalších služeb.

Pokud by stát skutečně chtěl vybrat více na daních, neměl by podle něj zvyšovat represi, ale soustředit se na stabilizaci právního a daňového prostředí a zajistit jistotu a předvídatelnost legislativního vývoje.

Tyto faktory jsou totiž nejdůležitější pro zahraniční investory. Naopak pokud poroste daň z příjmů nad psychologickou hranici dvaceti procent a zvýší se právní nejistota, lze prý čekat zvýšený zájem podnikatelů o mezinárodní řešení.

Vlastníci se chtějí skrývat

Ředitelka ČEKIA Alena Seoud míní, že zájem o snížení daní nestojí u podnikatelů na prvním místě. Primárními aspekty jsou zajištění anonymity vlastnictví a ochrana majetku prostřednictvím výrazně stabilnějšího práva evropských zemí.

"Ke zrušení akcií na doručitele dojde v lednu 2014 a lze očekávat, že množství akciových společností využívajících tuto možnost získá vlastníka ze Seychel, USA nebo jiné země zaručující anonymitu vlastníka před veřejností," dodala.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.