130 let

Měření zachytilo masivní výbuchy u Nord Streamu. Poškození plynovodů je úmyslným činem, řekli Švédové

Ekonomika
  •   15:43aktualizováno  22:19
Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Na hladinu Baltského moře severovýchodně od dánského ostrova Bornholm vyplouvají bubliny. Zasažená plochá má až kilometr v průměru. Poškození plynovodů Nord Stream je úmyslným činem, řekla v úterý večer švédská premiérka.

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem, prohlásila v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Před novináři zároveň ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové a o úmyslu hovoří také dánská premiérka Mette Frederiksenová.

„Máme informace od švédských zpravodajských služeb a dostali jsme také informace díky našim kontaktům s Dánskem a na základě toho jsme dospěli k názoru, že to je pravděpodobně úmyslný čin. Je to pravděpodobně sabotáž,“ řekla Anderssonová. „Nejde o útok na švédské nebo dánské území. Ale i tak vláda bere velmi vážně, co se stalo, v neposlední řadě ve světle současné bezpečnostní situace v naší těsné blízkosti,“ dodala švédská ministerská předsedkyně.

Únik plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2. Fotku pořídila dánská stíhačka F-16. (27. září 2022)

Anderssonová zdůraznila, že švédská vláda je ohledně posledních událostí v těsném kontaktu s partnery jako jsou NATO a sousední země, včetně Dánska a Německa.

Švédský ministr obrany Peter Hultquist řekl, že země je připravena v případě potřeby uvolnit příslušné vojenské zdroje.

Šlo o výbuch, tvrdí seismologové

Seismologové z Uppsalské univerzity ve Švédsku a dánského seismologického centra v úterý pak potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltském moři poškodily výbuchy, nikoli zemětřesení nebo sesuvy, uvádí agentura Reuters.

„Není pochyb o tom, že šlo o výbuchy,“ řekl televizi SVT pracovník švédského seismologického centra SNSN v Uppsale Björn Lund. Odborníci z Uppsalské univerzity ve Švédsku potvrdili, že otřesy o síle srovnatelné se 100 kilogramy dynamitu měly centrum ve vodě, nikoli v zemi. „Jsme si jistí, že šlo o výbuchy, a ne zemětřesení nebo sesuv,“ řekl podle Reuters nejmenovaný švédský seismolog.

Dva otřesy, které zaznamenali seismologové v Německu, Dánsku a Švédsku v noci na pondělí, připomínaly mnohem spíše výbuchy než zemětřesení, uvedlo dnes dánské geologické středisko při Kodaňské univerzitě.

Dánský ministr pro energetiku Dan Jörgensen dodal, že velikost děr v poškozených plynovodech, které jsou 70 až 80 metrů pod hladinou moře, je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.

Evropské země plánují celý incident dostatečně vyšetřit. Ve hře je totiž podle všeho i již zmíněná sabotáž vzhledem k tomu, že se incidenty krátce po sobě opakují a bez zásahu lidského faktoru by byly krajně nepravděpodobné.

USA sabotáž zatím nepotvrdily

Spojené státy však podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena zatím nepotvrdily zprávy, že podmořské výbuchy a následné úniky z plynovodů Nord Stream 1 a 2 jsou následkem sabotáže. Pokud jsou, není to v ničím zájmu, řekl Blinken podle agentury Reuters.

Příčina celkem tří úniků na plynovodech Nord Stream 1 a 2 je nyní předmětem vyšetřování, Dánsko, Kreml ani experti ovšem sabotáž nevylučují.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu v úterý uvedla, že USA „jsou připravené evropským partnerům poskytnout podporu při vyšetřování“ incidentů v Baltském moři.

Německý týdeník Der Spiegel v úterý citoval nejmenované zdroje, podle kterých americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) Německo varovala před možnými cílenými útoky na plynovody už před několika týdny.

Německá vláda k věci na žádost Spiegelu odmítla poskytnout komentář.

Únik plynu může být nebezpečný pro námořní dopravu. Už v pondělí dánské úřady lodě varovaly, aby se držely asi pět námořních mil (asi 9,3 kilometru) od místa poškození.

Vlády v Kodani a ve Stockholmu na úterní večer svolaly krizové štáby. Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová si podle deníku Aftonbladet v souvislosti s úniky telefonovala se svým dánským protějškem Jeppem Kofodem.

„Poškození, které se odehrálo ve stejný den současně na třech větvích podmořských plynovodů systému Nord Stream, nemá obdoby,“ uvedl v úterý provozovatel plynovodu Nord Stream AG. „Zatím není možné odhadnout, kdy bude infrastruktura pro přepravu plynu obnovena,“ dodala společnost.

Ačkoliv jsou nyní oba plynovody mimo provoz, jsou stále naplněné plynem. Jde ovšem o plyn jiné substance, než určený pro spalování. Říká se mu technický.

Místo otřesů:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nord Stream 1 byl po mnoho let klíčovým potrubím pro dodávky ruského plynu do Evropy. Kvůli ruské válce na Ukrajině se ale poměry mezi oběma celky změnily a Gazprom začal dodávky plynu do Evropy od června postupně snižovat.

Plynovod Nord Stream 2 se pak podařilo dokončit v loňském roce. Kvůli geopolitickému napětí se ale ještě nikdy nedostal do plnohodnotného provozu.

Evropská komise v pondělí uvedla, že vývoj kolem Nord Streamu bedlivě sleduje a že analyzuje možný dopad úniku metanu do ovzduší. Současné úniky plynu podle Reuters zároveň znamenají konec veškerých nadějí, že by do Evropy ještě do začátku topné sezony mohl plynovodem Nord Stream 1 opět začít proudit ruský plyn.

Autor: jla
  • Vybrali jsme pro Vás