Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Místo svátku do práce. Dánsko zrušilo den volna, aby mělo peníze na obranu

Dánský parlament během hlasování o zrušení státního svátku (28.2.2023) foto: AP

Dánští poslanci schválili zrušení jednoho státního svátku ve snaze ušetřit a posílit obranný rozpočet. Rozhodnutí tvrdě kritizuje opozice, odbory a také dánští biskupové. Zrušeným svátkem je totiž Velký modlitební den, který se v Dánsku slavil vždy v pátek před čtvrtou nedělí po Velikonocích.
  14:59

Pro návrh středové vládní koalice, aby se tento svátek stal běžným pracovním dnem, hlasovalo 95 ze 179 členů Folketingu, dánského parlamentu.

Odhaduje se, že stát tímto rozhodnutím každý rok ušetří tři miliardy dánských korun (asi 9,5 miliardy Kč). Vládní koalice chce peníze využít k tomu, aby mohla ze státního rozpočtu na obranu vyčleňovat dvě procenta HDP, což mají splňovat všichni členové NATO. Dánsko své obranné výdaje navyšuje v reakci na ruský vpád na Ukrajinu.

Opoziční poslanci zákon označili za „šílený“ a „úplně špatný“, nedokázali se ovšem dohodnout na tom, aby se v této věci konalo referendum. O jeho vypsání musí požádat 60 poslanců.

V Dánsku mají v současnosti až 11 svátků se dnem pracovního volna, tento počet je nižší v letech, kdy Vánoce a Nový rok připadají na víkendy. Velký modlitební den se slaví od roku 1686.

Vyškrtnutí tohoto svátku z dnů pracovního volna se nelíbí veřejnosti, kde 73 procent lidí patří k dánské luteránské církvi, ale jen tři procenta pravidelně chodí do kostela. Odbory proti zrušení svátku uspořádaly internetovou petici, kterou v zemi se skoro šesti miliony obyvatel podepsalo asi půl milionu lidí.

Měla by česká vláda zrušit některý ze státních svátků, aby vylepšila státní rozpočet?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano307
Ne302
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!