Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dárek pro řidiče: Ťok slíbil, že dálnici D8 do Německa otevře před Vánoci

Evropa

  14:30
PRAHA - Dálnice D8 do Německa bude zprovozněná před koncem příštího roku. Na vánoční trhy do Drážďan tak už bude možné jet po dálnici. Po pátečním setkání s německým ministrem dopravy Alexandrem Dobrindtem to řekl jeho český protějšek Dan Ťok.

Sesunutý svah nad obcí Litochovice nad Labem. foto: MAFRA - Karel Pešek

Drážďanská nebo taky Teplická dálnice měla být podle projektu dokončená do roku 2010, potýkala se ale s protesty ekologů i pozdějším sesuvem půdy.

„Vláda před prázdninami udělala všechny kroky k tomu, aby odstranila všechny administrativní překážky, odsouhlasila řízení bez uveřejnění na odstraňování sesutého svahu,“ řekl Ťok. 

Bahnité potoky se valily přes D1. Nový úsek dálnice neustál přívalový déšť

Podle něj nyní nic nebrání tomu, aby se termín konce příštího roku podařilo stihnout. Dodržení termínu slibují i firmy, které se na stavebních pracích podílejí, dodal ministr.

Kromě dálničního spojení projednávali ministři rovněž zvažovanou vysokorychlostní železnici, která by měla sloužit nejen pro osobní ale i pro nákladní dopravu, uvedl Ťok. V současnosti je spojení rychlostní železnicí pouze v podobě příprav. Musí se vyřešit zejména úzké hrdlo, které tvoří železniční tunel na českoněmecké hranici. 

Realizace stavby je pak otázkou patnácti až dvaceti let. Pokud ale už nyní nezačneme s přípravami, tak po těchto dvaceti letech žádná stavba vysokorychlostních železnic nezačne, dodal.

Stavba dálnice D8 u Řehlovic: mostní pilíř dálničního nadjezdu. Stav k listopadu 2013.
Sesunutý svah nad stavbou dálnice D8

„Potřebujeme aby se ten přeshraniční úsek, který bude ekonomicky nejnáročnější, dostal do spolkového plánu dopravy, tak aby se ten projekt pohnul z místa a aby v budoucnu mohl být financovaný z fondů EU,“ uvedl po jednání s německým ministrem premiér Bohuslav Sobotka. 

Podle něj to je cesta, jak ČR napojit na evropskou vysokorychlostní síť. Druhou prioritou je podle něj železniční propojení mezi Prahou, Norimberkem a Mnichovem, kde ČR investuje do modernizace trati z Prahy do Plzně a chystá i modernizaci dalšího úseku na hranici s Bavorskem a potřebuje, aby se práce zahájily i na německé straně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!