130 let
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dárek zaměstnancům: pět dní zdravotního volna

Ekonomika
  •   7:00
PRAHA - Stále více Čechů chodí do práce, i když jsou nemocní. Pro politiky, zaměstnavatele i odboráře je tento trend znepokojivý, protože neléčený marod může v zaměstnání nakazit kolegy, a sám si navíc uhnat vážný zdravotní problém. To by se nyní mohlo změnit.

„Z rozhovorů s lékaři plyne nový trend: zatímco dříve jim do ordinace chodili zdraví lidé a předstírali nemoc, aby dostali neschopenku, teď tam chodí očividně nemocní lidé, kteří neschopenku rozhodně odmítají,“ říká předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. Začal proto s odbory i firmami hledat řešení.

Jedno, se kterým nikdo nemá problém, se našlo – zavedení takzvaných sick days neboli plně propláceného volna nad rámec dovolené, během kterého zaměstnanec zůstane s lehčí nemocí doma v posteli.

Problémy s masovým přecházením nemocí se datují od roku 2008, kdy začala platit karenční doba, tedy pravidlo, že první tři dny nemocenské jsou neplacené. Tomu se Češi kvůli obavám z nižších příjmů vyhýbají, což potvrdil i lednový průzkum pracovního portálu Profesia.cz. Tři čtvrtiny dotázaných uvedli, že jdou do práce i s nemocí, protože si výpadek financí nemohou dovolit.

„Během rozhovorů se zástupci zaměstnavatelů a s odbory jsme dospěli k tomu, že pro všechny nejpřijatelnějším řešením by bylo zavedení pěti dnů indispozičního volna v zákoně. Na rozdíl od zrušení karenční doby je k tomu podstatně větší vstřícnost,“ říká Sklenák. Detaily musí vyjednat tripartita, ale za sněmovnu je prý jasné, že poslanců na schválení bude dost.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Hazard zakázali, automaty blikají dál

V obcích se zákazem hazardu zůstávají nelegální automaty. Obce je totiž nekontrolují, zasáhnout navíc mohou jen omezeně.

  • Propad cen benzinu pomalu ustává

Zlevňování ropy dusí těžaře, ale přineslo zisky mnoha firmám a potěšilo řidiče. Letos bude situace méně příznivá.

  • Motorek v kole? Doping pro chudé

Cyklistický svět řeší víkendový podvod Belgičanky Van den Driesscheové, u níž našli v rámu kola motorek. Vývoj mechanického dopingu však už může být mnohem dál.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás