Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Darované linky z Tchaj-wanu zahájily v Kunraticích provoz. Měsíčně vyrobí až dva miliony respirátorů

Ekonomika

  11:54
PRAHA - Darované linky z Tchaj-wanu na výrobu respirátorů v pondělí v pražských Kunraticích zahájily zkušební provoz. Technici spustili dvě automatická zařízení, další dvě by měla do Česka dorazit po 20. únoru. Měsíčně dvě linky vyrobí až dva miliony respirátorů, použity budou jen české materiály.

V pondělí to řekl mluvčí Evropského centra pro vývoj a výrobu respirátorů (ECVVR) Aleš Povr. ECVVR společně založily technologické firmy InoCure a GOOD MASK. I s pomocí tchajwanských linek chtějí měsíčně vyrábět až 30 milionů kusů respirátorů z českých materiálů.

Tchajwanské linky na výrobu roušek nakonec dostanou soukromé firmy, stát jen jednu. Vystrčilovi to nevadí

Čtyři linky do Česka daroval tchajwanský výrobce Autoland, který je slíbil dodat po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Čeští senátoři tehdy navštívili Tchaj-wan k nelibosti Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii. Příjemcem linek je ECVVR, respirátory bude na nich vyrábět GOOD MASK. Pátou linku Česku daruje tchajwanská vláda, převezme ji Technický a zkušební ústav stavební.

Charitativní účely

První dvě tchajwanské linky do Česka dorazily na konci měsíce, do výrobního závodu GOOD MASK se dostaly ve středu večer. Od té doby technici pracovali na jejich zprovoznění. „Vzhledem k tomu, že jde o plně automatizované zařízení, tak tomu odpovídá i jeho složitost. S rychlým zprovozněním nám velmi pomohla naše prosincová cesta k výrobci linek, společnosti Autoland, kde jsme prošli důkladným zaškolením,“ uvedl Matěj Buzgo z české firmy InoCure, která paří mezi největší světové producenty nanomateriálů.

Autoland si stanovil několik podmínek daru, jednou z nich je, že část výrobků bude darováno na charitativní účely. „V současnosti počítáme, že na těchto dvou tchajwanských linkách vyrobíme měsíčně až dva miliony respirátorů. Nejméně 100 000 jich poskytneme zdarma potřebným,“ řekl majitel firmy GOOD MASK Martin Ladyr. O jejich rozdělení bude rozhodovat především předseda Senátu Vystrčil. Putovat by mohly například do domovů důchodců, do sociálních a zdravotnických zařízení nebo do škol. Další podmínkou daru byla výroba z místních materiálů a proškolení u výrobce linek.

Tchajwanské linky na roušky budou zřejmě obsluhovat vězni. Uvedení do provozu brzdí pomalá administrativa

GOOD MASK je podle Povra největším českým producentem certifikovaných FPP2 respirátorů z českých materiálů. Do výroby i vývoje ochranných pomůcek od začátku pandemie investovala desítky milionů korun. Prvotním impulzem byla snaha zajistit ochranu pro zranitelné skupiny včetně diabetiků, kterým majitel firmy Ladyr dlouhodobě pomáhá.

Celkem chce firma měsíčně vyrobit až 30 milionů kusů. Plná výroba by měla nastat po plném zprovoznění kunratického výrobního závodu, kde budou kromě tchajwanských umístěny i další automatické a poloautomatické linky. Povr řekl, že v současné době je poptávka po respirátorech vyšší než spuštěné výrobní kapacity. Po jejich navýšení by výrobní možnosti měly být dostatečné.

GOOD MASK je držitelem certifikátů na FFP2 respirátory od Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP). Respirátory vyrábí z filtračního materiálu meltblown od českého výrobce. V nejbližších dnech rovněž očekává od VÚBP vydání certifikátu na FFP2 nanorespirátor s filtrační nanomembránou od firmy InoCure.

Autor: