Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový trend: dělníkům v Česku rostou platy rychleji než manažerům

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Růst manažerských platů v posledních letech zpomalil, a zvyšují se tak pomaleji než platy specialistů a kvalifikovaných dělníků.

Platové nůžky mezi manažery a jejich podřízenými se zavírají foto: Richard Cortés, Česká pozice

S nástupem nové éry počátkem 90. let se začaly rozvírat mzdové nůžky mezi manažery a těmi, kdo pracovali pod nimi. Platy na vedoucích postech rostly rychleji než platy jejich podřízených. To však přestalo platit a nůžky se začínají zavírat, respektive mzdy řídících pracovníků rostou pomaleji než u ostatních skupin.

Během tříletého období od roku 2012 do 2015 vzrostly průměrné mzdy manažerům o necelá tři procenta, zatímco kvalifikovaným dělníkům o 8,5 procenta, specialistům pak vzrostly o 7,7 procenta. U úředníků či lidí pracujících ve službách rostly platy o5,9 procenta.

Kolik bere manažer a kolik specialista?

Manažeři tak zaznamenali nejmenší růst ze všech sledovaných skupin. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v měsíčníku Českého statistického úřadu Statistika & My.

A důvod obratu? „Hlavní příčinou rychlejšího mzdového růstu je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to ať na té dělnické úrovni, nebo i na úrovni specialistů. To se odráží i v růstu jejich mezd. Tento nedostatek není až tak pozorován na úrovni manažerů,“ říká David Kocourek z Komerční banky.

Firmy drží náklady dole

Jedním z hlavních důvodů růstu mezd v nižších zaměstnaneckých patrech je silný růst HDP. Firmy měly více zakázek, rostla výroba, a trh tak horko těžko hledal vhodné specialisty, kteří by kvalifikovanou a náročnou práci zastali.

„Poptávka na trhu práce po kvalifikovaných lidech roste, a otevírá se tak prostor pro rychlejší růst jejich mezd. Na druhou stranu výše popsaná situace nemusí vůbec znamenat, že by bylo potřeba zaměstnat více manažerů. Poptávka po manažerech se tak na trhu práce nijak významně zvyšovat nemusí a nezvyšuje se ani tlak směrem k rychlejšímu růstu manažerských mezd,“ říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Tripartita se na zvýšení minimální mzdy pro horníky nedohodla

Zároveň jsou ale firmy stále pod tlakem, aby i nadále držely náklady na co nejnižší úrovni, a proto platy manažerů nejdou ruku v ruce s růstem platů zaměstnanců.

Vliv na růst mezd hůře placených zaměstnanců má rovněž vyjednávání odborů. Mzdy pak rostou kombinovaným tlakem kolektivního vyjednávání a zvyšování minimální mzdy.

Finančníci berou stále nejvíce

Rozhodně to ale ne znamená, že by se manažeři měli špatně. Stále platí, že na nejlepší peníze si přijdou šéfové, kteří pracují v bankovním a pojišťovacím sektoru. Ti si podle dat ČSÚ v loňském roce přišli v průměru na 122 575 korun měsíčně, přičemž průměrná mzda zaměstnanců ve finančním sektoru se pohybovala přes 50 280 korun. Druhou velmi dobře placenou skupinou jsou lidé pracující v IT.

„Po IT pracovnících je vysoká poptávka, jsou potřební napříč jednotlivými obory. Zároveň jde o práci vysoce kvalifikovanou. IT specialisty nejde nijak jednoduše nahradit. Proto jsou mzdy u těchto lidí v rámci ekonomiky nadprůměrné,“ vysvětluje Jáč. V IT oborech si tak manažeři přijdou na 94 858 korun a průměrný výdělek zde přesahuje částku 49 043 korun.

Šéfové pracující v administrativě či stavebnictví mají ale mnohem méně peněz.

Velký vliv na v ýši platu má podle ekonomů velikost podniků. „Větší podniky jsou obecně ziskovější, obchodují s vyššími maržemi, což se promítá i do ohodnocení řídících pracovníků. Manažeři v těchto oborech řídí větší kolektiv, jsou na ně kladeny vyšší nároky na kvalifikaci, potýkají se s vyšší odpovědností,“ říká Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Nejnižší mzdy pak podle dat ČSÚ dostávají šéfové pracující vzemědělství, lesnictví a rybolovu, kde průměrná částka činí 41 344 tisíc korun.

Celkový manažerský průměr v loňském roce činil 62 146 korun.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat