Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den D pro uvězněné palivo. Češi jedou do Německa podepsat převoz nafty

Evropa

  6:00
PRAHA/MNICHOV - Více než rok a půl dlouhé snažení českého státu získat zpět svoji nouzovou naftu se blíží k dobrému konci. V pondělí vyrazí šéf správců rezerv Pavel Švagr do německého Mnichova, kde by měl podepsat dohodu s novým majitelem skladu, v němž se palivo za 1,2 miliardy korun nachází.

Ilustrační foto. foto:  František Vlček, MAFRA

To se stane za předpokladu, že vše půjde podle plánu insolvenčního správce Mirko Möllena, který dohlíží na majetek padlé firmy Viktoriagruppe. Ta pro Česko od roku 2004 ochraňovala část strategických zásob nafty – mimo jiné i ve výše zmíněném skladu v bavorském Kraillingu.

Podle informací serveru Lidovky.cz by měl insolvenční správce v pondělí vybrat nejlepší nabídku na tento areál. Zároveň by jeho nový majitel ještě ten samý den podepsal dohodu s českou Správou státních hmotných rezerv (SSHR) o tom, že si svých zhruba 80 milionů litrů paliva odveze.

Nafta uvězněná v Německu je (téměř) v pořádku. Češi směli do nádrží

Součástí úmluvy by měla být i shoda na opravě rozbité železniční vlečky, bez níž de facto nelze tak velké množství nafty odvézt. K tomu je potřeba zhruba 60 vlaků.

„Tuto záležitost nemůžeme komentovat,“ řekl mluvčí SSHR Jakub Linka. Na otázku ke „dni D“ pro zamotanou kauzu Viktoriagruppe do uzávěrky tohoto textu neodpověděl ani konkursní správce Möllen. Poté, co se firma sama předloni v prosinci poslala do insolvence, zpochybnil, že Česku patří sto procent zásob a znemožnil jejich odvoz. Obrat nastal v únoru, kdy transport povolil, ale s tím, že neuznal vlastnická práva Česka a vyhradil si možnost se o naftu v budoucnu soudit.

Jedním z klíčových Möllenových úkolů při správě zkrachovalé firmy je prodej dvou palivových areálů Viktoriagruppe, aby aspoň částečně uspokojil věřitele společnosti (největším z nich je český stát, jemuž firma na daních a jiných poplatcích dluží zhruba 600 milionů korun). U skladu v Chlumci nad Cidlinou se to konkursnímu správci na jaře podařilo, nyní je na řadě prodejem většího ze zásobníků.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu.

O někdejší vojenský areál NATO se uchází několik firem ale i městečko Krailling, v jehož blízkosti se prostor nachází. Zájmem radních je mimo jiné to, aby v místě nevznikl logistický terminál, který by do okolí města přivedl nežádoucí dopravu a zplodiny. Ve hře jsou ale i silní soukromí investoři jako například slovenská skupina Slavia Capital.

„Od správce jsme dostali smluvní dokumentaci. Příští týden se rozhodneme, zda nabídku podáme,“ řekl pro Lidovky.cz Peter Benčurík, mluvčí investiční skupiny, která svůj zájem o rozsáhlý areál potvrdila už před několika měsíci.

Podle dostupných informací se o Krailling uchází také moravská společnost Fau, která obchoduje s pohonnými hmotami. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odpověděl několikrát na položené otázky ředitel firmy Vojtěch Csabi s tím, že je v této věci vázán mlčenlivostí. Řady uchazečů o areál se naopak minulý týden zúžily o známého investičního dravce Pavola Krúpu a jeho Arca Capital, který si koupi rozmyslel.

Jednání o záchraně

Letos na jaře se šéf správců rezerv Pavel Švagr sešel s některými zájemci o areál. Naplánovat přesun české nafty bude totiž logisticky velmi složité.

„Můžu potvrdit, že proběhly informační schůzky s insolvenčním správcem vybranou skupinou potenciálních zájemců o tento sklad. Ty se týkaly pouze nafty, která je v Kraillingu uložena,“ řekl v květnu šéf SSHR Pavel Švagr.

Začal rozprodej Viktoriagruppe. Dlužník českého státu se zbavil skladu v Chlumci

Zdůraznil, že s investory nemluvil o samotném prodeji areálu, což je výlučná záležitost insolvenčního správce a věřitelského výboru naftové firmy Viktoriagruppe. Přeloženo: čeští správci rezerv hlavně mapovali ochotu zájemců ke spolupráci na řešení „evakuace“ nafty. K ní by mělo dojít po podepsání dohody s novým majitelem a opravení rozbité vlečky.

Pro ni SSHR počítá se stavební firmou Strabag, kterou kvůli nedostatku času oslovila přímo, bez otevřeného výběrového řízení. Vybraná společnost zároveň letos v březnu odhadla cenu opravy kolejí mezi osmi a půl až deseti miliony korun.

PŘÍPAD VIKTORIAGRUPPE

 • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
 • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.
 • Kvůli finančním problémům firmy na podzim 2014 odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 měla navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu.
 • Firma se v prosinci 2014 sama poslala do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.
 • Do současné doby české pohledávky - zahrnující i nároky českých celníků a finanční správy - neuznal. Dohromady je to zhruba 1,8 miliardy korun.
 • V listopadu rozhodl arbitrážní soud o sporu dvou někdejších společníků ve firmě Viktoriagruppe: Rostislava Haláška a Petra Malého.
 • Podle verdiktu je majitelem firmy Halášek a firma Cioltit, Malý prý akcie získal na neoprávněné.
 • Cioltit už oficiálně oslovil stát s nabídkou o spolupráci. Plánuje také zpochybnit některé kroky insolvenčního správce.
 • V únoru povolil správce odvoz české nafty. Dal jí na to ale termín do 30. dubna 2016.
 • Zároveň nepotvrdil vlastnictví českého státu a nevzdal se možnosti následně vymáhat palivo soudně.
 • Möllen v březnu 2016 prodloužil lhůtu pro odvoz české nafty o dobu během níž se bude zabývat prodejem areálu v Kraillingu.
 • Letos na jaře insolvenční správce prodal za zhruba 5 milionů eur jeden ze dvou skladů Viktoriagruppe - areál v Chlumci nad Cidlinou.
 • Z něj už SSHR českou naftu odvezla na podzim roku 2014.
Autor:

Mohlo by vás zajímat