Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset let nejistoty v Broumově končí. Vebu kupují její manažeři

Ekonomika

  19:04
PRAHA - Dnes v odpoledních hodinách skončila pro broumovskou textilku Veba desetiletá nejistota nevyřešených vlastnických vztahů. Manažerská firma Incot totiž podepsala smlouvu o smlouvě budoucí na koupi polovičního podílu v jedné z nejúspěšnějších tuzemských textilek. Kupní smlouva bude podepsána ve druhé polovině října.

Josef Novák, generální ředitel textilky Veba. foto: Lidové noviny

"Měli jsme silný dojem, že je to jen otázka času, přesto je to určitě úleva, protože ta trať je nyní již naprosto jednoznačně vytyčena," komentoval pro LN podpis smlouvy generální ředitel Josef Novák.

Tržby za dvě miliardy

Veba se specializuje především na výrobu takzvaného afrického brokátu. Výroba této bavlněné látky, ze které se v Africe šijí tradiční oděvy, tvoří zhruba 90 procent produkce textilky. Zbytek tvoří bytový textil. Loni činil zisk Veby rekordních 109 milionů korun, více než dvojnásobek zisku z roku 2008. Tržby vzrostly o 17 procent na dvě miliardy korun.

Ten je spolu s pěticí vrcholných manažerů Veby spolumajitelem kupující firmy Incot.

Banku, která půjčila půl miliardy, nechtějí zveřejnit
Za 50,0016 procent akcií Veby je Incot připraven zaplatit zhruba půl miliardy korun. Tuto částku si však firma musí půjčit a právě smlouva o smlouvě budoucí ji otvírá cestu k úvěru.

"Úvěr již máme předjednaný, čekali jsme jen na smlouvu o smlouvě budoucí. Ve velmi brzké době očekáváme závazný příslib banky na udělení uvěru," řekl Novák. Do doby, než bude půjčka čerpána, nechce firma sdělit banku, která transakci bude financovat.

150letá tradice
S konečnou platností by se vlastnická struktura textilky s více než stopadesátiletou tradicí měla vyjasnit na podzim. "Je tu vysoká pravděpodobnost, že k podpisu kupní smlouvy dojde ve druhé polovině října," řekl Novák. Šestice vrcholných manažerů Veby by tak prostřednictvím firmy Incot měla na konci října již ovládat celkem přes 86 procent akcií Veby.

Podrobnosti o podniku si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat