Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Diamanty jsou jedna velká jistota. I pro zloděje a černý trh

Diamant Pink Star | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diamant Pink Star | foto: Reuters

PRAHA Luxusní módní doplněk a díky nebývalé cenové stabilitě i oblíbená investiční komodita. Oficiální trh s diamanty v posledních letech stabilně roste. Stejně tak ale bobtná černý trh s těmito drahými kameny, byť je výrazně menší.

O tom, že lidé začínají kromě estetické hodnoty vidět také investiční potenciál nejtvrdšího nerostu, svědčí loňský vývoj trhu s diamantovými šperky. Podle odhadů dosáhl hodnoty 78,9 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně dva biliony korun), což znamenalo meziroční zvýšení o sedm procent.

Rostoucí popularita diamantů vychází z jejich stabilní ceny. Navíc nepodléhají – na rozdíl třeba od akcií – ani ekonomické krizi.

Od začátku letošního roku sice ceny broušených diamantů klesly, za posledních deset let se však peníze do nich vložené zhodnotily podle společnosti Diamonds International Corporation o čtvrtinu. Současný stav je tak podle odborníků jen cenovým výkyvem v dlouhodobě rostoucím trendu.

Potvrzuje to i zájem zlodějů, kteří ve velkém naposledy udeřili na začátku listopadu.

Vysoké marže

Poznala to i česká firma ALO Diamonds, z jejíž slovenské pobočky si asijští překupníci odnesli prsten s pětikarátovým diamantem v hodnotě 330 tisíc eur (bezmála devět milionů korun).

Pokud nebudou včas dopadeni, vydělají si však lupiči výrazně méně. V tomto oboru jsou totiž vysoké marže. Pro ilustraci: v roce 2012 obnášel trh s diamantovými šperky 72 miliard dolarů, přičemž samotné drahé kameny měly hodnotu 23 miliard.

Modrý měsíční diamant při přehlídce v Ženevě.

Modrý měsíční diamant při přehlídce v Ženevě.

„V celku je ukradený šperk vzhledem k jeho známé podobě nyní minimálně v západním světě neprodejný. Po rozebrání pak ztratí 75 nebo i 80 procent hodnoty,“ říká výkonný ředitel ALO Diamonds Lubomír Macek s tím, že zloději budou muset kámen obrousit a výrazně zmenšit.

Diamanty o hmotnosti nad jeden karát se totiž téměř výhradně prodávají s certifikátem. Ten obsahuje kompletní rodokmen drahého kamene, od jeho vytěžení přes opracování až po prodejce.

Na samotném diamantu je pak laserem vypálené identifikační číslo a každý si tak může jeho původ ověřit na internetu. Jedinou možností je tedy kámen zbrousit.

Ukradený prsten tím na ceně ztratí hned dvakrát. Poprvé kvůli jeho rozebrání a chybějícímu původu, podruhé kvůli zmenšení. Hodnota diamantů totiž neroste rovnoměrně a u větších kusů je jednotková cena vyšší než u menších. Zatímco jednokarátový diamant vyjde zhruba na deset tisíc dolarů, letos vydražený dvanáctikarátový kámen stál 48,26 milionu dolarů.

To jsou hlavní důvody, proč je černý trh s diamanty podstatně menší než ten oficiální. Ačkoliv přesná čísla k dispozici nejsou, podle odborníků by mohl být oproti legální variantě poloviční.

Zájemců je přesto díky výrazně nižším cenám dostatek. Podle Johna Kennedyho, prezidenta asociace Jewelers Security Alliance, patří mezi oblíbená místa překupníků Dubaj nebo Hongkong.

„Mechanismus legalizace diamantů je podobný praní špinavých peněz. Skrz několik transakcí jsou prakticky očištěny a není vyloučeno, že se za nějakou dobu opět objeví na pultech klenotnictví,“ vysvětluje Kennedy.

Diamant z Bratislavy tak zřejmě čeká podobný osud jako kameny odcizené letos v únoru během jedné z největších krádeží historie. Skupina osmi lidí tehdy ukradla na bruselském letišti přímo z letadla šperky za 50 milionů dolarů.

Odměna za dopadení

Oproti tomu vypadá krádež ALO Diamonds titěrně. Jde však o největší případ tohoto druhu v historii česko-slovenského klenotnictví. Samotná firma, která má pobočky v Evropě i USA, pamatuje za 20 let jen jednu podobnou krádež, a to s výrazně menší škodou.

„Máme potvrzeno, že skupinka zlodějů to zkoušela v několika klenotnictvích. Bohužel nebyla dodržena některá bezpečnostní opatření a procedury,“ vyvrací možnost cíleného jednání Macek.

Společnost vypsala odměnu za informace vedoucí k nalezení šperku 20 tisíc eur, v přepočtu zhruba 540 tisíc korun. Zatím se ale neozval nikdo relevantní. Stopa chladne ve Vídni, kam zloději odjeli z Bratislavy taxíkem. Spolupráce s rakouskými vyšetřovateli funguje pomaleji, než je v takovém případě zapotřebí.

Diamanty patří mezi tradiční způsoby investování a ochrany peněz. Rodiny do nich střádají své jmění desítky a stovky let. Zjistit objem českého trhu s diamantovými šperky je podle Macka obtížné, nikdo jej pravidelně nemonitoruje. Firma se o to pokoušela vlastními analýzami a v nejlepším případě dospěla k hodnotám do miliardy korun.

Zájem o tyto drahé kameny je ovšem mezi Čechy zřetelný. Jen ALO Diamonds roste od počátku ekonomické krize v roce 2008 o 25 až 30 procent ročně.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?
Pitný režim batolat: Na co rozhodně nezapomenout?

Letní dny jsou za rohem a s ním strašák všech rodičů: dehydratace miminek. Hlídat správný pitný režim je důležitý zvláště u dětí od 6. měsíců. Víte...