Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Digitalizaci má urychlit 'telenovela'

Ekonomika

  7:26
PRAHA - Přijetí novely, která má urychlit přechod z analogového na digitální televizí vysílání, se komplikuje. Takzvaná supermininovela vzniká totiž na dvou ministerstvech. První verzi vypracovalo ministerstvo kultury.

Ministerstvo vnitra i kultury navrhují dva různé způsoby startu digitálních televizí.

Předpokládá, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by už nemusela zdůvodňovat udělení licencí podrobně jako dosud. Pokud by byla přijata, výrazně by se zkrátilo i případné odvolací řízení neúspěšných žadatelů.

Právě stížnost komerční televize Nova a dalších neúspěšných žadatelů u pražského městského soudu zastavila loni na podzim rozjezd šesti nových digitálních stanic – plnoformátových TV Barrandov a Febio TV, dětské TV Pohoda, zpravodajské Z1, hudebního Óčka a regionální RTA.

Návrh počítá s tím, že podobná odvolací řízení by měla být kratší, neboť stížnosti by měly jít přímo k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten by pak měl za povinnost rozhodnout nejdéle během tří měsíců. Podle návrhu ministerstva vnitra by měl licence novým televizím přidělit přímo zákon. „Šest držitelůnedržitelů digitálních licencí by je mělo dostat na období třeba čtyř pěti let s obnovitelností na dalších například pět let, aby se to obchodně vyplatilo.

Nemusela by ale být okamžitě udělena dvanáctiletá licence,“ říká Jiří Balvín, šéf televize Óčko a předseda Asociace digitálních televizí (ADT), která šest nováčků sdružuje.

K co nejrychlejšímu opuštění analogového prostoru a jeho zaplnění konkurencí chce ministerstvo vnitra podle prvního náměstka Zdeňka Zajíčka přimět lídry trhu Novu a Primu. Čím dříve tak komerční televize učiní, tím více programů navíc by mohly dostat jako kompenzaci. „Kdyby se tak stalo do října 2010, měly by nárok jen na jednu licenci, pokud by to zvládly do 9. září 2009, získaly by dvě licence navíc,“ předpokládá Zajíček.

Zatímco verze ministerstva kultury dále zmírňuje regulaci pro digitální převzaté vysílání (operátor T-Mobile by tak mohl snáze uvést do provozu televizi v mobilech) a věnuje se i platům členů rad veřejnoprávních médií, návrh ministerstva vnitra je stručnější. „My se snažíme věnovat urychlení digitalizace,“ potvrzuje náměstek Zajíček.

I podle šéfa ADT Balvína se návrh ministerstva kultury zabývá přemírou problémů najednou, neboť do něj chtěli na legislativních schůzkách zahrnout své zájmy zástupci mobilních operátorů, zástupci televizí, rádií i provozovatelů sítí. „Není to příliš šťastné. Dopředu se všichni dohodli, že se novela bude věnovat jen digitalizaci. A ona se věnuje všemu možnému, a digitalizaci nijak dopředu neposouvá,“ „Věřím, že sladíme kroky a půjdeme dál společně,“ řekl před včerejší podvečerní schůzkou s náměstkem ministra kultury Jaromírem Talířem Zajíček. Zákon chce vláda předložit sněmovně ještě v červnu, aby jej poslanci mohli schválit letos na podzim. Nové televize by tak začaly vysílat nejpozději do roka.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat